Montaż haczyka na ręcznik, czy niedużego obrazka nie wymaga wiercenia dziur w ścianach. Niewielkie elementy możemy przykleić przy użyciu specjalnych rzepów lub taśm dwustronnych. Jeśli jednak chcemy powiesić większy obraz, lustro czy szafkę, konieczne będzie wykorzystanie kołków.

Istnieje kilka rodzajów kołków rozporowych. Po pierwsze, kołki do ścian różnią się między sobą pod względem podłoża, do którego są przeznaczone. Kołki do ściany z pełnej cegły, czy betonu są inne, niż te, których używa się do cegły dziurawki, pustaka, tynku, czy drewna. Po drugie, kołki do ścian różnią się między sobą długością oraz średnicą. Uwzględnienie tych trzech parametrów łącznie określa wytrzymałość, czyli nośność kołków montażowych.

Rodzaje kołków montażowych – kołki uniwersalne, kołki szybkiego montażu, kołki skrzydełkowe, kotwy ze śrubami, kołki do płyt g-k

Kołki uniwersalne wykonane są z plastiku. Skonstruowane są w taki sposób, że w miarę wkręcania śruby rozszerza się ich tylna część. Może ona składać się z dwóch, trzech lub czterech elementów, w zależności od tego, co oferuje dany producent. Do kołków tego rodzaju możemy dobrać własne śruby. Należy jednak pamiętać, że zbyt długa śruba będzie wystawać, a zbyt krótka nie pozwoli na skuteczne mocowanie.

Kołki szybkiego montażu posiadają kołnierzyk i częściowo wkręconą śrubę. Kiedy podczas wkręcania kołka trafimy na opór, należy wystającą część dobić młotkiem.

Jak zamontować kołki szybkiego montażu?

Montaż kołków rozporowych jest szybszy, niż kołków uniwersalnych. To, co różni kołki szybkiego montażu od kołków uniwersalnych, to większa trudność z wyjęciem takiego kołka ze ściany. Podczas dobijania kołka przy pomocy młotka zrywamy gwint, co uniemożliwi łatwe wykręcenie śruby.

Żeby wykręcić śrubę z kołka szybkiego montażu potrzebne będą kleszcze i odrobina siły. Część kołka może jednak zostać w ścianie. W takim przypadku warto wykorzystać wiertarkę i przewiercić resztę kołka znajdującego się w dziurze, albo spróbować wyjąć pozostałą część kołka w ścianie przy pomocy korkociągu. Należy wkręcić korkociąg w tkwiący w ścianie kołek i wyjąć niczym korek butelki. Najlepszy będzie prosty korkociąg, zaopatrzony w rączkę i szpikulec. Korkociągi z przekładnią zębatą mogą wbijać się w ścianę. W przypadku dużej ilości tynku lub znajdującej się przed ścianą płyty kartonowo-gipsowej, doprowadzi do zniszczenia jej wierzchniej warstwy.

Na rynku znajdziecie też kołki skrzydełkowe, przeznaczone do ścian z materiałów zawierających puste przestrzenie. Kołek po wkręceniu śruby rozszerza się na końcu, trzymając ciężar niejako z dwóch stron. Najczęściej kołki wykonane są z plastiku. Kołki tego rodzaju nie mają tak dużej wytrzymałości, jak kołki szybkiego montażu, czy kołki uniwersalne. Pozwolą jednak powiesić lustro, obraz lub wieszak.

Kolejnym rodzajem są kotwy ze śrubami. Wykonane z metalowych części, wytrzymują największe obciążenie, nierzadko nawet powyżej 100-200 kg. Jeśli wiercimy dziurę w ścianie pod ten kołek, nic się nie stanie, jeśli będzie odrobinę za duży. Kotwy w miarę dokręcania śruby będą rozszerzać się na końcu. Kotwy ze śrubami wykorzystuje się m.in. do przykręcania większych elementów takich, jak drewniana belka nośna mocowana do ściany.

Kołki do płyt kartonowo-gipsowych przypominają śruby z szerokim gwintem. Kołki do płyt g-k posiadają świder, który wkręca kołek w płytę w miarę wkręcania śruby. Na ogół producenci tego typu kołków zaznaczają na opakowaniu, jakiego wiertła użyć, aby wywiercić otwór. Po wywierceniu dziury, wkręcamy kołek przy użyciu śrubokrętu krzyżakowego.

Dobór kołków rozporowych – jakie kołki rozporowe są Ci potrzebne?

W Internecie najwięcej pytań odnosi się do kołków rozporowych do cegły. W takim przypadku należy rozróżnić kołki do cegły pełnej, kołki do cegły dziurawki oraz kołki do pustaków.

Dobór kołków rozporowych dotyczy tak naprawdę grup podłoża. Kołki do betonu i kołki do cegły pełnej, to jeden rodzaj. Innych kołków będziemy potrzebować do ściany z cegły dziurawki, do pustaków i cegły kratówki. Trzeci typ kołków, to kołki do płyt gipsowo-kartonowych oraz płyt wiórowych i pilśniowych.

Jakie kołki do cegły pełnej i jakie kołki do betonu będą najlepsze?

Kołki rozporowe do cegły pełnej oraz kołki do betonu wymagają użycia kołków uniwersalnych, albo kołków rozporowych zakotwionych – stalowych lub żeliwnych. Kołek zakotwiony należy wbić w podłoże przy użyciu młotka, następnie przełożyć śrubę przez otwór w przedmiocie, który chcemy powiesić i dokręcić śrubę przy użyciu klucza. Dokręcając śrubę powodujemy rozparcie kołka w wywierconym otworze.

Do wywiercenia dziury w pełnej cegle lub w betonie potrzebne będzie odpowiednie wiertło i wiertarka. Wiertarką bez udaru będzie nieco trudniej wywiercić otwór. Zwłaszcza, jeśli chcecie powiesić coś naprawdę ciężkiego i wymagana długość otworu jest dłuższa, niż np. 10 cm.

Kołki rozporowe do cegły dziurawki i kołki do pustaków

Wiedząc, że wiercimy w cegle z pustą przestrzenią musimy dobrać odpowiednie kołki, w zależności od ilości pustki po drugiej stronie. Jeśli wiercimy dziurę w pustakach, możemy zdecydować się na plastikowy, deformujący się kołek rozporowy. Wbity w ścianę kołek stworzy tzw. węzeł. Kołek wbijamy w ścianę przy pomocy młotka, a następnie dokręcamy śrubę do oporu, aż nastąpi rozpór (skręcenie kołka po drugiej stronie, wewnątrz cegły). Jeśli przedmiot jest ciężki, należy najpierw dokręcić śrubę, by nastąpił rozpór.

Możemy też wybrać kołek utwardzany chemicznie. W tym przypadku będziemy potrzebować materiał utwardzający, który po włożeniu tulei w wywiercony otwór, spowoduje zamocowanie kołka. Po wstrzyknięciu produktu utwardzającego, należy wkręcić śrubę podwójną, popychając preparat utwardzający w głąb otworu. Czas stwardnienia preparatu uzależniony jest od temperatury panującej w pomieszczeniu. Dla temperatury 20 stopni, czas twardnienia to 1 godzina. Dopiero po tym czasie należy zamocować element.

Jakie kołki do wieszania szafek i mebli będą najlepsze? Jakie kołki do listwy montażowej utrzymają szafki w kuchni?

Planujesz wieszać szafki w kuchni i zastanawiasz się, jakie kołki do wieszania szafek kuchennych będą najlepsze? Dzisiaj normą stało się wieszania szafek w kuchni na listwach montażowych, dlatego warto wybrać kołki do listwy montażowej. Oczywiście kołki do wieszania szafek kuchennych powinny cechować się odpowiednią średnicą i długością, a co za tym idzie, nie mogą być montowane w cienkich ścianach.

W sieci można znaleźć opinie, że do przykręcenia szafek na listwie montażowej wystarczą kołki Fisher 10 o długości 60 mm, po 2 na stykach szafek. Prawda jednak jest taka, że dużo zależy od podłoża. Wieszając szafki kuchenne na listwie montażowej na ścianie z pustaków, kołków może być więcej.

Ile kg wynosi obciążenie kołków rozporowych?

Jaka jest wytrzymałość kołka rozporowego? Ile wynosi obciążenie poszczególnych kołków rozporowych? Odpowiedź na te pytania jest oczywiście zależna od rodzaju kołka. Im dłuższy kołek i większa średnica, tym jego wytrzymałość będzie większa.

Dokładne obciążenie i wytrzymałość kołków rozporowych znajdziecie na opakowaniu. Producenci informują tam, ile kg wytrzyma kołek rozporowy danego typu.

Darmowa wycena usług remontowych, w tym wieszania szafek kuchennych

Jeśli potrzebujecie pomocy z montażem szafek w kuchni, skontaktujcie się z nami przez formularz na stronie z darmową wyceną. Przygotujemy dla Was wycenę prac remontowych. Zajmujemy się m.in. wierceniem dziur i montażem szafek wiszących w kuchni.