Wielu z nas mieszka w blokach lub w kamienicach, którym brakuje odpowiedniego wypoziomowania podłogi, a ściany odbiegają od pionu. Oprócz radzenia sobie z wadami budowlanymi, żyjąc na Śląsku musimy zmagać się ze szkodami górniczymi, które powodują osiadanie budynków. To przyczynia się do uszkodzeń ścian, ich pęknięć i jeszcze większych krzywizn. Rozwiązaniem jest wówczas wykorzystanie płyt g-k. Płyty gipsowe pomagają ukryć te defekty, bez obaw o bezpieczeństwo pomieszczenia. Każdy rodzaj płyty regipsowej należy bowiem do grupy niepalnych materiałów budowlanych.

Rozpoczynając remont mieszkania w bloku lub w kamienicy nieodzowne będzie wykorzystanie płyt kartonowo-gipsowych. Z tego powodu ten tekst poświęcamy płytom typu karton-gips. Postaramy się odpowiedzieć na pytania, jakie są wymiary płyty gipsowej, ile kosztuje płyta gipsowa oraz dlaczego zielona płyta karton-gips jest wodoodporna.

Wymiary płyty gipsowej

Istnieją standardowe wymiary płyty g-k. Szerokość to na ogół 1200 mm, zaś długość to 2000 mm, 2600 mm lub 3000 mm. Płyty karton-gips o największych wymiarach znajdują zastosowanie w pomieszczeniach o dużej kubaturze, gdzie pokrycie powierzchni wymaga większej ilości płyt gipsowych. Płyty gipsowo-kartonowe o mniejszych rozmiarach są często używane przy remoncie mieszkań w bloku. W przypadku remontu mieszkania w kamienicy z wysokim sufitem, należy dostosować wymiary płyt gipsowych do wysokości sufitu. Nie zawsze zakup płyt gipsowych o największych wymiarach będzie dobrym pomysłem.

Jeśli płyta g-k o wymiarach 1200×3000 mm zostawi u samej góry kilka-kilkanaście centymetrów niepokrytej ściany, powstanie problem z docięciem takiego kawałka. Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie zakup płyt gipsowo-kartonowych o mniejszych wymiarach albo obniżenie sufitu, żeby zniwelować te kilkanaście centymetrów.

Płyta karton gips – grubość płyty też ma znaczenie

Na rynku można znaleźć karton-gips o grubości 6,5 mm, 9,5 mm, 12,5 mm oraz 15 mm. Płyta karton-gips o grubości 6,5 mm, z powodu swojej giętkości sprawdzi się najlepiej w zabudowie łukowej. Płyty gipsowe 9,5 mm świetnie nadadzą się do pokrycia ścian jako suche tynki.

Karton gips o grubości 12,5 mm można z powodzeniem wykorzystać jako płyty gipsowe sufitowe. Z kolei płyta g-k o grubości 15 mm pomoże wytłumić pomieszczenie. Cechuje się też dobrymi parametrami przeciwogniowymi.

Rodzaje płyt kartonowo-gipsowych

Na rynku dostępne są cztery typy płyt gipsowych. Najpopularniejsza płyta, to karton-gips typu A, którą dawniej określano mianem GKB (czyli płyta gipsowo-kartonowa standardowa). Tego typu płyty gipsowo-kartonowe wykorzystuje się jako okładziny ścian w pomieszczeniach, w których wilgotność nie przekracza 70% (nie będą więc odpowiednie w kuchni, łazience, czy suszarni). Służą one również do budowy ścianek działowych, przedścianek, sufitów podwieszanych. Występują w szarym kolorze i posiadają niebieski nadruk.

Drugim typem jest zielona płyta kartonowo-gipsowa, oznaczona symbolem H₂. Rdzeń tej płyty został zaimpregnowany środkami, które redukują i opóźniają wchłanianie wilgoci. Pozwala to na wykorzystanie zielonej płyty gipsowej w pomieszczeniach o okresowo (max do 12 godzin) zwiększonej wilgotności powietrza, która nie przekracza jednak 85%.

Zielona płyta gipsowa może zostać wykorzystana jako okładzina ścian i sufitu w kuchni, czy łazience. Należy jednak podkreślić, że płyty te z powodu narażenia na kontakt z wodą, muszą zostać dodatkowo zabezpieczone folią w płynie.

Następnym rodzajem płyty regipsowej jest płyta gipsowo-kartonowa typu DF, kiedyś występująca pod symbolem GKF. Płyta ta ma właściwości ognioochronne, dzięki zwiększonej gęstości rdzenia gipsowego oraz zastosowaniu włókien szklanych. Występuje w kolorze czerwonym. Wykorzystywana jest w pomieszczeniach o podwyższonej temperaturze. Np. jako obudowa kominka, czy podczas budowy ognioodpornych ścianek działowych. Nie nadaje się jednak do stosowania w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności powietrza. Jeśli potrzebujecie płyty g-k ognioochronnej i jednocześnie impregnowanej (odpornej na wodę), to te właściwości posiada płyta gipsowa typu DFH₂.

Dobieramy płyty gipsowo-kartonowe odpowiednio do rodzaju pomieszczenia

Przeprowadzając remont mieszkania, domu lub lokalu użyteczności publicznej wykorzystujemy płyty gipsowe dedykowane do określonego rodzaju pomieszczenia. Jeśli potrzebujecie Państwo konsultacji przy projekcie lub przeprowadzenia remontu (w tym remontu łazienki), zapraszamy do kontaktu. Można się z nami skontaktować telefonicznie, mailowo lub przez formularz znajdujący się na stronie z Darmową wyceną.

Przedstawimy bezpłatny kosztorys remontu. Przykładowe wyceny prac remontowych znajdują się również na naszej stronie, w sekcji Projekty.