Płytki ceramiczne są najczęściej wybieranym produktem do wykończenia łazienki i toalety, ale też kuchni, czy tarasu. Swoją popularność zawdzięczają odpowiednim parametrom, które czynią je odpornymi np. na dużą wilgotność. Jednym z dylematów, który przed nami stoi jest wybór glazury, czyli płytek przeznaczonych na ścianę. Następnie trzeba się zastanowić, czy warto decydować się na listwy wykończeniowe do płytek ceramicznych? Czy istnieją inne rozwiązania?

Co robić, gdy brakuje nam listwy do kafelek?

Chociaż wykorzystanie listwy wykańczającej do płytek to najpopularniejsze rozwiązanie w przypadku narożników, to czasami ze względów ekonomicznych lub technicznych nie możemy jej użyć. Co wówczas zrobić, aby rogi obudowy podwieszanej toalety nadal wyglądały estetycznie? Kładziemy płytkę na zakładkę, a pozostałe miejsce wypełniamy fugą, identycznie jak w przypadku reszty kafelek. Metodę tę możemy zastosować wtedy, gdy dany fragment ściany nie ma dla nas żadnej wartości estetycznej.

Plastikowa listwa narożnikowa do płytek

To najprostszy sposób na równe ułożenie płytek w narożnikach. Plastikowe listwy do glazury stosuje się w standardzie ekonomicznym, w którym zależy nam na oszczędnościach. Jest on tańszy m.in. dlatego, że zastosowanie tego profilu nie wymaga żadnych dodatkowych prac, czy sprzętu. Profil umieszcza się pod płytkami, tak aby jego narożnik był na zewnątrz. Takie rozwiązanie będzie wystarczające w tych miejscach, w których nie zależy nam na pięknym wykończeniu.

Listwy aluminiowe do glazury

Zdecydowanie lepszy efekt dają aluminiowe, mosiężne lub stalowe listwy wykańczające do płytek. Jednocześnie listwa aluminiowa doskonale chroni narożnik przed uszkodzeniem i ewentualnymi odpryskami. Ponadto nadaje wnętrzom bardziej wytworny i szlachetny charakter. Listwy tego typu świetnie sprawdzą się w narożnikach zewnętrznych, gdzie sposób łączenia płytek jest zauważalny.

Profile do glazury mogą być zaokrąglone lub kanciaste, a ich montaż jest stosunkowo prosty. Metalowe profile mocuje się tak, by licowały z płaszczyznami płytek. Zatapia się je w kleju, którym płytki przyklejane są do ściany. Fugowanie w tym wypadku stosuje się tylko w przypadku dłuższej krawędzi profilu. Przy wyborze listwy wykończeniowej do glazury należy zwrócić uwagę na jej szerokość, która powinna być dopasowana do grubości zastosowanych płytek.

Fazowanie zamiast listwy do płytek

Kolejnym sposobem na wykończenie narożników jest ich zeszlifowanie pod kątem 45 stopni. Nadaje to estetycznego wyglądu narożnikowi, który jest dodatkowo wypełniony fugą. Warto jednak pamiętać, że szlifowanie płytek to zadanie dla profesjonalistów. Wymaga umiejętności technicznych oraz odpowiedniego sprzętu, w zależności od rodzaju płytki ceramicznej. Inaczej wygląda szlifowanie gresu, który jest materiałem twardym i wytrzymałym od typowych, bardziej cienkich i kruchych płytek. Choć uzyskany efekt może się podobać, to sam narożnik jest jednak wystawiony na uszkodzenia. Praktycznie każde uderzenie w sfazowany narożnik może skończyć się jego odpryskiem, co może pociągnąć za sobą konieczność wymiany całej płytki. Odprysków się już nie naprawia.

Jak wykończyć płytki w połowie ściany?

To dylemat, który najczęściej pojawia się w kuchni, gdzie zazwyczaj płytki na ścianie nie są na jej całej powierzchni, ale tylko do pewnego poziomu. To rozwiązanie zyskuje na popularności również w łazienkach. Jednak gdy górna krawędź glazury jest schowana pod powieszonymi szafkami kuchennymi, to na dobrą sprawę nie ma powodu, aby płytki w jakikolwiek sposób wykańczać. Inaczej sprawa wygląda, gdy płytki kończą się w połowie ściany i są widoczne. Wówczas warto je odpowiednio zabezpieczyć, by nie zabierał się na nich kurz, czy brud. Ponadto ważne są także względy estetyczne. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Tu najlepiej sprawdzą się aluminiowe, zaokrąglone listwy wykończeniowe do płytek ceramicznych. Dają gwarancję nie tylko pożądanego efektu wizualnego, ale też tego, że górna krawędź płytek będzie wolna od zabrudzeń. Profil jednocześnie uchroni je przed uszkodzeniem, o które wcale nietrudno. Sam kolor profilu lub materiał, z którego powinien być wykonany należy dobrać do wcześniej ułożonych płytek. Pozwala to efektownie zaakcentować styl, w jakim kuchnia będzie urządzona.

Podsumowując, wykończenie glazury na ścianę to oczywiście dodatkowy koszt, ale nie warto z tego etapu prac rezygnować. Odpowiednio dobrane i poprawnie zamontowane listwy narożne do glazury chronią płytki przed ich uszkodzeniem i odpryskami, a poza tym świetnie się prezentują i mogą stanowić idealną dekorację ściany. Warto zdecydować się na to rozwiązanie zarówno w łazience, jak i w kuchni, szczególnie w tych miejscach, w których chcemy cieszyć się estetycznie wykończonymi płytkami.