Wprowadzasz się do niewykończonego mieszkania w bloku lub kamienicy? A może kupiłeś stary dom i czeka Cię generalny remont? W obu przypadkach konieczna może okazać się wymiana okien.

Zastanawiałeś się już jakie okna kupić? Jakie systemy okienne są dostępne na rynku? Czy wybrać okna drewniane czy plastikowe (PCV)? Na którą firmę produkującą okna się zdecydować?

Kwestii, które należy wziąć pod uwagę jest kilka, a my postaramy się podpowiedzieć, czym się kierować podczas wyboru okien.

Okna PCV, czy PVC?

Wbrew powszechnej opinii na rynku dostępne są okna PVC. Skrót ten wywodzi się od angielskiego Poli Vinyl Chloride. Tłumacząc na język polski, chodzi o Poli Chlorek Winylu. Dlatego wiele osób w naszym kraju posługuje się akronimami PCV lub PCW.

Na potrzeby tego tekstu, żeby nie siać zamętu w Twojej głowie, będziemy posługiwać się zwrotem PCV. Jeśli jednak u producenta okien spotkasz się z określeniem okna PVC pamiętaj, że chodzi o ten sam produkt.

Jak wybrać okna?

Żeby wybrać właściwe okna do domu lub mieszkania musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jakim budżetem dysponujesz. Okna drewniane, to koszt znacznie przewyższający cenę okien PCV.

Za okna drewniane sosnowe w białym kolorze, w rozmiarze 90/120 cm zapłacisz około od 750 do 850 zł za sztukę. Pięciokomorowe okna PCV w tym rozmiarze będą z kolei kosztować między 400, a 500 zł, w zależności od firmy i sklepu.

Jeśli posiadasz ograniczony budżet, bądź sporą liczbę okien do wymiany, warto rozważyć wybór plastikowych okien (PCV). W przypadku większego budżetu i w trosce o środowisko, warto wybrać okna drewniane. O wadach i zaletach okien plastikowych i drewnianych opowiemy później.

Systemy okienne – budowa okna drewnianego i okna PCV

Zarówno okna drewniane, jak okna PCV posiadają różne systemy okienne. Budowa okna drewnianego i okna PCV nie różni się znacząco, jeśli chodzi o skrzydła. Jednak ramy poszczególnych projektów mają wpływ na takie aspekty, jak szczelność okna, czy tłumienie dźwięków. Warto pamiętać też o funkcji mikrowentylacji i możliwości uchylenia okna. Niektórzy producenci oferują kilkustopniową wentylację, inni oferują okna wyłącznie otwierane, pozbawione funkcji uchyłu.

Zbyt szczelne okna mogą być kłopotliwe, jeśli korzystacie w mieszkaniu z wentylacji grawitacyjnej. W tym przypadku doprowadzenie do mieszkania świeżego powietrza przez mikrowentylację, czy możliwość uchylenia okna będzie jedynym sposobem na walkę z ciągiem wstecznym, o którym pisaliśmy w artykule o wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej.

Wybór okna powinien dotyczyć nie tylko poziomu tłumienia dźwięku i jego szczelności, ale również systemu antywłamaniowego, wykorzystywanego w danym modelu. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy okna będą montowane na parterze.

Budowa okna plastikowego PCV – okna dwu, czy trzyszybowe?

Okna PCV, to okna dwu lub trzyszybowe. Pomiędzy poszczególnymi szybami może znajdować się powietrze lub argon, który cechuje się dobrymi właściwościami izolacyjnymi.

Budowa okna PCV, to obok ilości szyb, także rama, która ma ogromne znaczenie. Każdy element ramy okiennej pełni odpowiednią funkcję. Przy samej szybie znajduje się niewidoczna uszczelka przyszybowa. Liczba komór w ramie odpowiada za lepszą izolację termiczną i akustyczną. Oznacza to, że im więcej komór, tym lepsze właściwości termiczne, a co za tym idzie – wyższa cena.

Wewnątrz ramy znajduje się też kształtownik wzmacniający. Jest to duża komora dająca możliwość zastosowania wzmocnień stalowych, gwarantujących odpowiednią statykę.

Budowa okna drewnianego

Budowa okna drewnianego różni się od budowy okna plastikowego pod względem konstrukcji ramy okiennej. Rama okna PCV składa się najczęściej z pięciu komór. Okno drewniane zaś jest wewnątrz pełne. Szyby osadzone są w rowkach, zabezpieczonych silikonem. Pomiędzy szybami znajduje się absorbent wilgoci.

Okno drewniane w miejscu styku okna z ramą posiada specjalną uszczelkę i okapnik aluminiowy z wkładką termiczną. Rama okna drewnianego jest więc wypełniona, przez co okno jest cięższe.

Okna plastikowe, czy drewniane?

Niezaprzeczalną zaletą okien plastikowych jest ich cena. Okna PCV cechuje wyższa odporność na wilgoć i wodę, a dzięki komorowej budowie profili są również lżejsze. Okna plastikowe nie wymagają cyklicznej konserwacji, ale nie da się ich naprawić, czy odmalować, kiedy ulegną powierzchniowym uszkodzeniom.

Okna drewniane mają opinię solidniejszych i mniej podatnych na odkształcenia. Uznaje się je również za bardziej ekologiczne, z racji wytwarzania z naturalnego surowca. Ramę okna drewnianego łatwiej naprawić, można też zmienić jej kolor. Okna drewniane wymagają jednak okresowej konserwacji.

Firmy produkujące okna – okna jakiej firmy wybrać?

Do najbardziej popularnych firm, które produkują okna należą Drutex, Oknoplast, czy Dobroplast. Należy jednak zaznaczyć, że są to na ogół producenci okien plastikowych.

Drutex oferuje okna drewniane, okna PVC i okna aluminiowe. Największy wybór dotyczy jednak okien plastikowych. W przypadku okien drewnianych, w ich ofercie znajduje się obecnie jedna linia – softline.

Dobroplast podzielił swoją ofertę okien na elewacyjne, dachowe i renowacyjne. Jest to podział dość nieoczywisty i żeby zrozumieć charakterystykę ich oferty, należy zagłębić się w techniczne zawiłości.

Okna Oknoplast to właściwie wyłącznie okna PCV. Nie znaleźliśmy na stronie tej firmy oferty dotyczącej okien drewnianych. Warto jednak przestudiować ich propozycję. Być może będzie równie opłacalna, jak okna drewniane firm konkurencyjnych.

Na polskim rynku jest ponad stu producentów okien, w tym okien drewnianych i plastikowych. Najlepszym rozwiązaniem będzie rozeznanie się w ofercie producentów i wybór okien zarówno pod kątem materiału, z którego są wytwarzane, jak i budowy samego okna.

Jaki kolor okien wybrać? Okna do czarnego dachu i nowoczesnego domu

Kolor okien również ma znaczenie. Nie mamy na myśli wyłącznie estetyki, ale również funkcjonalność. W Internecie powtarza się pytanie, jaki kolor okien do czarnego dachu będzie najlepszy?

Rynek oferuje dzisiaj względną dowolność, ale wybór ciemniejszych ram okiennych musi być dostosowany do koloru elewacji budynku. Okna w kolorze białym są opcją najtańszą i najbardziej uniwersalną. Białe okna pasują właściwie do każdego rodzaju elewacji.

Wybór okien w kolorze drewna, jasnego lub ciemnego, w niektórych przypadkach może być nietrafiony. Okna w kolorze dębu będą dobrze współgrały np. z czarnym dachem w domu lub błękitną , niebieską elewacją budynku.

Wymieniając okna w bloku często chcemy dopasować się do wyboru sąsiadów. Jednak w przypadku wymiany okien w starej kamienicy, która jest zabytkiem, konieczna może okazać się konsultacja z konserwatorem zabytków. Specjalista wskaże nie tylko, jaki kolor okien powinieneś wybrać, ale również, jak powinno wyglądać dane okno pod kątem ilości poprzecznych listew. Warto zorientować się więc, jaki jest status kamienicy, w której mieszkasz. Może być tak, że klasa zabytku od frontu jest wyższa, niż od podwórka i wymiana okien z tyłu domu nie będzie tak wymagająca.

Jaki kolor okien do nowoczesnego domu?

Okna do nowoczesnego domu powinny być duże. Warto wtedy rozważyć drewniane lub metalowe ramy. W przypadku dużych okien w tzw. inteligentnych i pasywnych domach, dobrym rozwiązaniem będą mało wyróżniające się ramy okienne.

Jakie okna wybrać? Możemy Ci pomóc

Jeśli nie jesteś przekonany, jakie okna wybrać do mieszkania lub domu, skontaktuj się z nami. Możemy pomóc Ci dobrać odpowiednie okna, a później je zamontować. Wystarczy, że do nas zadzwonisz lub napiszesz.

W zakładce z darmową wyceną znajdziesz formularz. Możesz tam opisać swoje potrzeby, a my przygotujemy dla Ciebie darmową wycenę prac remontowych.