Wizyta w sklepie za Wami? Żona wybrała kolejną szafkę do powieszenia w kuchni lub obrazek do sypialni, a Ty wiesz, że czeka Cię batalia z nieprzewidywalnymi ścianami w mieszkaniu? Zastanawiasz się, czy tym razem pójdzie gładko, czy może jeszcze raz będziesz musiał zakrywać dziury w ścianach obrazkami, które narysowały Twoje dzieci?

Ile razy wierciłeś już dziurę i gdzieś pod tynkiem trafiłeś na ukryty stary gwóźdź? Ile razy niemal złamałeś wiertło przez pręt zbrojeniowy? Często wiercimy otwory pod półki, szafki lub obrazki, jednak z jakiegoś powodu musimy przerwać pracę. Uszkodzenie zostaje, bo nie wiemy, jak i czym załatać dziurę w ścianie.

Czym załatać dziurę w ścianie?

Czym zakleić dziury w ścianie po kołkach? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jak zbudowana jest ściana, w której wierciłeś. Najprościej będzie naprawić dziurę w tynku. Wystarczy uzupełnić ubytek masą szpachlową, a po wyschnięciu zeszlifować i pomalować.

Jeśli wierciłeś dziurę w ścianie tynkowanej konieczne będzie wykorzystanie zaprawy. Należy wtedy usunąć fragmenty tynku, wypełnić zaprawą uszkodzone miejsce i wyrównać. W przypadku głębokiego uszkodzenia, przed naprawą należy je pogłębić i poszerzyć. W ten sposób powiększymy powierzchnię, do której przylegać będzie wypełnienie. Zaklejanie dziury w ścianie tynkowej jest bardziej wymagające, jednak pozwoli na wykonanie ponownego wiercenia, na co raczej nie możemy liczyć w przypadku płyt kartonowo-gipsowych.

Czym uzupełnić dziury w ścianie kartonowo-gipsowej?

W przypadku płyt kartonowo-gipsowych należy wybrać odpowiedni rodzaj szpachlówki. Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj masy szpachlowej powinieneś wybrać, warto skorzystać z uniwersalnej masy szpachlowej na bazie białego gipsu.

Niewątpliwym plusem nowoczesnej gotowej gładzi gipsowej jest to, że nie zasycha tak szybko, jak czysty gips. Dzięki temu możesz nanosić poprawki przez względnie dłuższa chwilę po położeniu gładzi szpachlowej.

Żeby zaszpachlować niewielki ubytek czy rysę w ścianie, warto wybrać gotową gładź szpachlową. Gładź gipsowa do rozrobienia sprzedawana jest w większych opakowaniach, zaś gotową gładź szpachlową można nabyć w pojemnikach o mniejszej objętości. Nie tracimy wówczas materiału, jak w przypadku rozrobionej, ale niewykorzystanej w całości gładzi gipsowej. Pozostałą gotową gładź można przechowywać do końca okresu przydatności. Nie musimy się też martwić o jej gęstość. Gotowa gładź ma odpowiednią konsystencję i jest zdatna do natychmiastowego użytku.

Szpachlowanie dziur w ścianie kartonowo-gipsowej

Małe uszkodzenia i rysy zaszpachlujesz wspomnianą gładzią gipsową. Idealnie nada się do naniesienia cienkiej warstwy materiału, która pokryje ubytek w ścianie. Jeśli jednak wierciłeś dziurę pod kołek w płycie g-k, podczas wyjmowania kołka mogło dojść do wyrwania części warstwy wierzchniej, przez co dziura w ścianie wygląda na większą.

W takim przypadku konieczne będzie wycięcie uszkodzonej części płyty kartonowo-gipsowej okalającej dziurę w ścianie i doklejenie nowego fragmentu, z innej płyty g-k. Po dopasowaniu nieuszkodzonego fragmentu należy zaszpachlować łączenie, następnie zeszlifować i zamalować.

Przy łączeniu małych fragmentów płyt g-k, wystarczy wykorzystać gładź gipsową. Jeśli jednak będziesz łączył ze sobą większe fragmenty płyt gipsowo-kartonowych, w warstwie gipsu szpachlowego powinieneś zatopić specjalną taśmę flizelinową do łączenia płyt kartonowo-gipsowych. Pozwoli ona uniknąć późniejszych pęknięć. Po wyschnięciu gipsu szpachlowego i wygładzeniu połączeń możesz pomalować nową płytę.

Łatanie, szpachlowanie i ukrywanie dziur w ścianach

Jeśli zauważasz wiele ubytków, pęknięć, dziur w ścianach i chcesz je usunąć, a ścianie nadać nowy wygląd, skontaktuj się z nami.

szpachlowanie dziur w scianie

Przygotujemy dla Ciebie darmową wycenę prac remontowych, która będzie zawierać informacje nt. kosztów uzupełnienia ubytków w ścianach, gipsowania nierównych powierzchni, maskowania pęknięć oraz malowania całego pomieszczenia.

A kiedy pomieszczenie będzie gotowe, wywiercimy dla Ciebie dziury i powiesimy szafki. Jesteśmy profesjonalistami, którzy zrobią to szybko i solidnie, a Ty będziesz mógł na nowo cieszyć się swoim mieszkaniem. Od tej chwili obrazki Twoich dzieci będą mogły wrócić na lodówkę.