Planujesz remont pokoju dziecięcego? Jeżeli tak, to prawdopodobnie szukasz wskazówek i porad specjalistów, jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, nie wydając przy tym fortuny na zakup designerskich dekoracji do pokoju dziecka. Dziś pokażemy Ci, jak w zaledwie 7 krokach możesz zaaranżować pokój Twojego malucha tak, by rósł wraz z nim i stał się miejscem beztroskich zabaw.

1.  Zacznij od planu

Zanim przystąpisz do metamorfozy pokoju pamiętaj, by opracować dokładny plan działań. Na tym etapie ważne jest ustalenie priorytetów i zdecydowanie, co jest najważniejsze zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka. W planowaniu prac remontowych weź pod uwagę również budżet, jaki masz zaplanowany na wykończenie pokoju. Dobra informacja jest taka, że często nawet niewielkim kosztem możesz stworzyć wnętrze, które zachwyci każdego malucha. Wystarczy tylko odrobina kreatywności i zaangażowania.

2.  Wydziel strefy w pomieszczeniu

Pokój Twojego dziecka powinien być przede wszystkim funkcjonalny, w związku z czym konieczne jest wydzielenie w nim trzech podstawowych stref: do zabawy, nauki oraz odpoczynku. Łóżko warto umieścić możliwie jak najdalej od okna i drzwi wejściowych tak, by zapewnić dziecku ciszę i spokój podczas nocnego wypoczynku.

W kąciku do nauki powinno znaleźć się biurko, które pomieści wszystkie książki i zeszyty dziecka. Pamiętaj, by podczas aranżowania pokoju dobierać takie meble, które będą rosły wraz z Twoim dzieckiem. Dzięki temu stworzysz uniwersalne pomieszczenie, które będzie spełniać swoje funkcje przez wiele lat.

3.  Zadbaj o bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo w pokoju dziecięcym to kwestia nadrzędna. Wszystkie meble powinny być stabilne i pozbawione ostrych krawędzi, a narożniki odpowiednio zabezpieczone. Dobrym pomysłem jest także położenie miękkiego dywanu na podłogę, dzięki któremu dziecko nie poślizgnie się podczas zabawy. Malując ściany zawsze sięgaj po farby hipoalergiczne i bezpieczne dla najmłodszych, które nie emitują niebezpiecznych toksyn.

4.  Pomyśl o przechowywaniu

Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed rodzicami, którzy planują remont pokoju dziecięcego, jest znalezienie odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania wszystkich zabawek i innych dziecięcych skarbów. Jak sobie z tym poradzić? Wystarczy zamontować większą ilość półek lub kupić dużą szafę, która pomieści wszystkie te przedmioty. Wśród dekoracji do pokoju dziecka, które również mogą pełnić rolę miejsca do przechowywania, znaleźć można także kolorowe pojemniki oraz kosze w ciekawych wzorach.

5. Wybierz dobre oświetlenie do pokoju dziecięcego

Oświetlenie do pokoju dziecięcego powinno być dobierane w zależności od wieku naszej pociechy. O ile w przypadku najmłodszych dzieci możemy się pokusić o kolorowe lampy zapewniające łagodne światło, o tyle dla starszych dzieci potrzebne jest mocniejsze oświetlenie, które zapewni im komfort podczas odrabiania pracy domowej lub czytania książek. Uniwersalnym rozwiązaniem jest wybór lampy z regulowanym natężeniem światła.

6.  Uwzględnij zainteresowania Twojego dziecka

Twoje dziecko kocha zwierzęta lub interesuje się muzyką? Postaraj się, by w nowym pokoju nie zabrakło elementów nawiązujących do jego pasji. To świetny sposób na budowanie w dziecku poczucia sprawczości, a także zwiększenie szans na to, że maluch będzie zadowolony z końcowego efektu.

7.  Postaw na uniwersalne dekoracje do pokoju dziecka

Dekoracje są doskonałym sposobem na to, by podkreślić charakter i pasje Twojego dziecka. Ważne jest jednak, by wybierać je mądrze i przemyślanie. Zamiast zaśmiecać pokój tysiącem kolorowych dekoracji, lepiej jest wybrać drobne akcenty, takie jak np. miękkie poduszki, obrazki z bohaterami ulubionych kreskówek dziecka, czy też  naklejki w stonowanej kolorystyce.

Postępując zgodnie z naszymi wskazówkami, zadbasz nie tylko o niepowtarzalny wystrój pokoju dziecięcego, ale także będziesz w stanie stworzyć przestrzeń funkcjonalną i spełniającą potrzeby Twojej pociechy.