Jeśli tu trafiłeś, prawdopodobnie chcesz zaplanować funkcjonalną i estetyczną jadalnię, gdzie będziesz mógł spędzać czas z bliskimi i odpoczywać po dniu pełnym obowiązków! Jak zaplanować nowoczesny wystrój jadalni? Radzimy!

Jadalnie – wystrój wnętrz. Jak wygląda w nowoczesnych mieszkaniach?

W budownictwie coraz rzadziej oddziela się kuchnię od salonu i jadalni, zamiast tego tworząc jedną przestrzeń. Ponieważ często jest ona niewielka, funkcjonalna aranżacja staje się problemem. Jak powinien prezentować się wystrój salonu z jadalnią

Przede wszystkim trzeba zadbać o to, żeby sprzyjał wygodnemu użytkowaniu. Jeśli planujesz tradycyjny salon z jadalnią, postaraj się, by kanapa, stolik kawowy, mebel z telewizorem lub innym sprzętem znalazły się w pewnej odległości do stołu. To rozwiązanie zapewnia wygodę i sprawia, że część domowników może relaksować się przed telewizorem, a inni – skupiać na rozmowie i spożywaniu posiłków. 

Jeśli planujesz wystrój jadalni o niewielkim metrażu, polecamy:

  • wiszące lampy (dzięki nim będzie przytulniej), 
  • rolety rzymskie (nie zmniejszą optycznie przestrzeni tak jak duże zasłony), 
  • duże lustra (które sprawią, że wnętrze wyda się większe).

Jakie meble do jadalni?

Wystrój jadalni w pierwszej kolejności kojarzy się z funkcjonalnym stołem. Warto wiedzieć, że okrągły sprawdzi się w większych pomieszczeniach, ponieważ dobrze prezentuje się w centralnej części pomieszczenia (znacznie gorzej pod ścianą). Ponadto jego kształt jest bezpieczny dla dzieci.

Inną opcją są stoły prostokątne i kwadratowe, które dobrze wyglądają w każdej części pomieszczenia, dlatego pasują także do mniejszych pomieszczeń.

Jeśli żadne z tych opcji nie pasuje do Twojego mieszkania, pamiętaj, że wciąż możesz zaplanować wspaniały wystrój salonu z jadalnią. Pomyśl o składanym stole – najlepiej takim, który będzie lekki i łatwy w przenoszeniu! To dobre rozwiązanie szczególnie dla tych osób, które rzadko przyjmują gości.

Jeśli w jadalni znajduje się dodatkowe miejsce, warto zadbać o funkcjonalny kredens, komodę czy ozdobny stojak na wino.

Jaki styl do Twojej jadalni? Rustykalny, minimalistyczny czy glamour?

Wystrój jadalni w stylu glamour jest bardzo popularny, ale gdzie się sprawdzi? Głównie w obszernych wnętrzach – ze względu na liczne dodatki i rzucające się w oczy kolory, np. złoty, fioletowy i różowy. Do takiej aranżacji polecamy dodać wiszące lampy, duże obrazy, ozdobne lustra i eleganckie wazony. 

Inną propozycją do dużych jadalni jest styl rustykalny. W takim pomieszczeniu warto postawić na obecność drewna, kamienia i stali. Rustykalny wystrój salonu z jadalnią będzie jeszcze piękniejszy, jeśli zadbasz o obecność motywów kwiatowych i roślin doniczkowych, które pięknie zaprezentują się m.in. na stole.

Planując niewielką jadalnię, lepiej wybrać minimalizm. Oszczędność w doborze dodatków nie przytłoczy pomieszczeń, pomoże utrzymać porządek i sprawi, że stół jadalni będzie skromnym łącznikiem między pozostałymi przestrzeniami. 

Możesz skupić się na dwóch lub trzech kolorach, które stworzą piękną (ale nie przytłaczającą) kompozycję. Planując minimalistyczny i nowoczesny wystrój jadalni, pomyśl o uniwersalnych dodatkach. Należą do nich m.in. patery na owoce, wazony, świeczniki lub ozdobne podkładki.

Zamiast wyszukiwać „jadalnie wystrój wnętrz”, możesz skonsultować się ze specjalistami, którzy przygotują odpowiedni projekt i doradzą najlepsze rozwiązania! Pamiętaj o tym, szczególnie jeśli nie jesteś pewien, czy sam potrafisz zaplanować funkcjonalną przestrzeń.