Minimalizm stał się dominującym trendem w aranżacji wnętrz. Jasne barwy, kontrastujące dekoracje czy posiadanie tylko niezbędnych obiektów w pomieszczeniu to bardzo uniwersalne aspekty, które sprawdzą się praktycznie wszędzie.

Jak narodził się trend prostoty w aranżacji, czyli geneza stylu minimalistycznego

Minimalizm wywodzi się ze sztuki minimalnej, która powstała jeszcze w latach 60. w Nowym Jorku. Twórcy tego stylu dążyli do uproszczenia, operując jedynie na bryłach, gładkiej powierzchni i podstawowych figurach takich jak np. trójkąty czy prostokąty. Tyczyło się to zarówno rzeźb, jak i dzieł malarskich.

Z czasem styl minimalistyczny zaczął pojawiać się także w architekturze i wystroju wnętrz, a wpływ na niego miały nie tylko dzieła artystów takich jak Theo van Doesburg, ale też japońskie wzornictwo i nurt zen. Architekci dążyli do przeciwstawienia się miejskiemu chaosowi i zuchwałości, tworząc proste geometryczne kształty.

Trend minimalizmu zaczął zyskiwać na popularności – przede wszystkim w Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Widać to szczególnie w latach 80., które w architekturze upłynęły pod takimi hasłami jak „zrobić więcej za mniej” czy „mniej znaczy więcej”. Jako czołowy przykład minimalistycznej architektury wymienić można np. wieżowiec 330 North Wabash w Chicago, który wyglądem przypomina wielki prostopadłościan.

Jak urządzić pokój w minimalistycznym duchu?

Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz kontynuuje idee wytyczone przez sztukę i architekturę. Pomieszczenia urządzone według minimalizmu charakteryzują się ładem, stonowaniem, prostotą, przestrzennością i na ogół – białymi bądź jasnymi ścianami.

Trend ten bazuje też na kontrastach. Proste meble o wyglądzie bryły i wszechobecna biel okalane są pstrokatymi obrazami czy wyrazistą zielenią roślin. Oczywiście wszystko z umiarem.

W końcu chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby było przestronnie i spokojnie. Według aranżerów wnętrz minimalizm pozwala skupiać się na czymś innym niż przestrzeń. Widok z okna czy ludzie przebywający w pomieszczeniu mogą być ważniejsi niż dekoracja pokoju.

Forma gra tu pierwsze skrzypce. To wymusza, by w minimalistycznych pomieszczeniach obecne były tylko przedmioty i obiekty codziennego użytku. Tu nie ma miejsca na zbytki!

Minimalizm w pokoju

Aranżując minimalistyczny pokój, należy zadbać o ergonomię i funkcjonalność. W praktyce oznacza to, że zamiast kilku małych szafek czy komód w pokoju znajdować się będzie jedna wielka szafa. Dobór mebli jest tutaj bardzo istotny. Zwróć uwagę na ich kolor!

Dominująca szarość, biel czy czerń mogą sprawiać, że pomieszczenie wyda się chłodne i zimne. I tu wracamy do wspomnianego wcześniej kontrastu. W stylu minimalistycznym często wykorzystuje się beżowe, czekoladowe, a czasem nawet czerwone krzesła, kanapy czy dywany. Podobnie jest w przypadku pościeli, która również może posłużyć jako przeciwwaga dla jasnych ścian.

Wykorzystanie przestrzeni w stylu minimalistycznym jest niezwykle ważne. To dzięki temu ten trend świetnie sprawdza się w pomieszczeniach o małej powierzchni. Zagracone czy pstrokate pomieszczenia wydają się jeszcze mniejsze, niż są w rzeczywistości.

Możesz powiększyć je optycznie na przykład za pomocą dużych luster. Minimalistyczny duży salon, kuchnia czy pokój to coraz częstszy widok i sposób na zwiększenie funkcjonalności powierzchni i zapewnienie jej ładu oraz porządku. Sprawdź, czy minimalizm jest właśnie dla Ciebie!