Loft kojarzy się z surowymi, betonowymi przestrzeniami. Nie ma przeciwwskazań, by uczynić te cechy siłą Twojego oryginalnego mieszkania. Jak to zrobić? Podejmując się wyzwania warto wziąć pod uwagę kilka cennych wskazówek.

Styl loftowy – czym się charakteryzuje?

Styl loftowy powstał w opuszczonych budynkach fabrycznych i warsztatach z XX wieku. Ze względu na niską cenę przez wiele lat były to miejsca wynajmowane przez lokalnych artystów, którzy chętnie urządzali w nich swoje pracownie.

Recesja gospodarcza sprawiła, że na rynku amerykańskim budynki te kojarzyły się raczej z mniej zamożnymi inwestorami. Miejsca te były przestronne, miały niewiele elementów dekoracyjnych, a dodatkową surowość zapewniały liczne odcienie bieli oraz szarości.

Również dziś styl loftowy nie kojarzy się z przytulnymi przestrzeniami – to surowa elegancja przypominająca minimalizm. Tego typu aranżacje wprowadzają w życie zasadę „mniej znaczy więcej”.

Charakteryzuje się on także dużymi przestrzeniami oraz wysokimi sufitami. Jeżeli masz taką możliwość, zrezygnuj ze ścian działowych i stwórz np. duży salon z kuchnią oraz sypialnią. Jednolita przestrzeń podzielona na mniejsze strefy jest podstawą, jeżeli chcesz zaprosić styl loftowy do swojego życia.

Chcesz zastosować styl loftowy w bloku? Oto nasze porady i wskazówki

Styl loftowy w bloku brzmi atrakcyjnie i modnie, jednak od czego zacząć aranżowanie mieszkania? Nasza rada – zaplanuj kolorystykę, która sprawi, że wnętrze wyda się optycznie większe. Na pewno sprawdzi się biel, szary oraz butelkowa zieleń, które dobrze skomponują się z metalowymi elementami, cegłą czy ciepłymi akcentami, wprowadzającymi do wnętrza więcej życia.

Współcześnie definiowany loft kojarzy się z indywidualizmem i nieszablonowością. Nic dziwnego, że o pomieszczeniach w tym stylu marzą właściciele mieszkań – również tych niewielkich.

Umeblowanie mieszkania w stylu loftowym – jakie meble wybrać?

Styl loftowy kojarzy się także z buszowaniem po targach w poszukiwaniu mebli vintage. Warto przejść się na okoliczny bazar, zajrzeć do piwnicy dziadków lub przejrzeć sprzedawane w sieci używane meble. Meble z historią, które wyglądają na lekko zużyte, idealnie pasują do surowości loftowego wnętrza.

Decydując się na styl loftowy w bloku koniecznie pomyśl o drewnianych elementach wystroju, takich jak np. duży stół do jadalni, czy komoda do przedpokoju. Takie meble zaprezentują się szczególnie dobrze, jeżeli będą nosić widoczne ślady użytkowania.

Pamiętaj, że coraz częściej w ofercie dużych sklepów pojawiają się meble stylizowane na vintage. Warto się im przyjrzeć, jeżeli nie znajdziesz ciekawych propozycji w swoim otoczeniu.

Jakie dodatki do mieszkania w stylu loftowym?

Styl loftowy, co go wyróżnia? Oczywiście surowość. Jednak są dodatki, które wspaniale go dopełniają, jednocześnie nie zapraszając do środka zbędnego przepychu. Ciekawą propozycją jest m.in. lustro z oryginalną ramą, kolorowe dywany, roślinność w dużych doniczkach, gramofon, dobrze wyeksponowana kolekcja winyli, świeczniki lub lampiony.

Warto pamiętać też, że w mieszkaniach loftowych świetnie sprawdzają się dekoracyjne żarówki LED, metalowe i duże lampy (niczym z fabryki) lub kinkiety.

Dobrze dobrane oświetlenie jest kluczowe w aranżacji loftowego mieszkania. Nie bój się ryzykownych form i eksperymentuj! Dzięki szerokiej ofercie produktów i materiałów oferowanych na rynku na pewno znajdziesz propozycje, które przypadną Ci do gustu.