Aranżacja łazienki to jeden z bardziej wymagających tematów podczas remontu mieszkania. Łazienki w blokach są na ogół mało ustawne, a przecież musimy tam zmieścić kilka kluczowych elementów. Dlatego tak istotne znaczenie ma zaplanowanie rozmieszczenia prysznica, wanny, pralki, umywalki i toalety. Planując układ łazienki w mieszkaniu dostosowujemy ją pod siebie, jednak projektując toaletę w miejscu publicznym, musimy wziąć pod uwagę potrzeby zarówno w pełni sprawnych, jak i niepełnosprawnych użytkowników.

Rodzaje umywalek na rynku

Oprócz designu, umywalki różnią się między sobą montażem oraz sposobem przyłączenia do instalacji. Najprostsze w montażu i wymagające stosunkowo niewiele miejsca są umywalki wiszące, które przykręcamy do ściany i podłączamy do instalacji wodociągowej. W przypadku takiego montażu umywalki należy zadbać o estetyczny syfon.

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się umywalki stawiane na blacie lub na szafce – tzw. umywalki nablatowe. Wymagają one wycięcia otworu w blacie, żeby podłączyć odpływ. Tego typu umywalki nadają wyjątkowego charakteru łazience. Należy pamiętać, że decydując się na takie rozwiązanie, blat lub szafka muszą znajdować się nieco niżej, niż w przypadku umywalek wpuszczanych w blat lub montowanych do ściany. Ustawienie umywalki na blacie wiąże się z jej podniesieniem nawet o kilkanaście centymetrów. Może to być niewygodne dla niższych osób, a osoba poruszająca się na wózku może w ogóle nie być w stanie skorzystać z takiej umywalki.

Najpopularniejszym rozwiązaniem na polskim rynku są wciąż umywalki wpuszczane w blat. Jest to rozwiązanie identyczne, jak w przypadku zlewu w kuchni. W blacie należy wyciąć otwór pod umywalkę. W tym przypadku warto zabudować przestrzeń pod blatem, żeby nie było widać syfonu. Chociaż bierzemy tutaj więcej pracy na siebie, to jednak zyskujemy większą wolność w kwestii przestrzeni pod umywalką.

Jednym z wygodniejszych rozwiązań są umywalki w zestawie z szafką. Producenci oferują gotowe rozwiązania w wielu wariantach tak, by każdy znalazł umywalkę z szafką pasującą do wystroju łazienki.

Na jakiej wysokości umywalka w mieszkaniu, a na jakiej w toalecie dla niepełnosprawnych?

Na jakiej wysokości powinna znaleźć się umywalka w mieszkaniu? Standardem jest umieszczenie umywalki na wysokości 80-90 cm, licząc od podłogi do górnego brzegu umywalki. Dla osoby o przeciętnym wzroście takie rozwiązanie będzie najbardziej wygodne. Wyższe osoby mogą zdecydować się na zainstalowanie umywalki nablatowej np. na wysokości 90 cm. W ten sposób górna część umywalki będzie na wysokości ok. 1 metra nad podłogą.

Przed wyborem umywalki i jej podłączeniem, należy ustalić wysokość, która będzie odpowiednia dla domowników. Montaż umywalki nablatowej na przeciętnej wysokości w mieszkaniu, które należy do raczej niskiej osoby, może nastręczać problemów. Osoba o wzroście nie przekraczającym 160 cm, którą interesuje umywalka nablatowa, powinna umieścić szafkę lub blat nawet na wysokości 70 cm. Wtedy górna część umywalki będzie znajdować się na wysokości około 80 cm (od podłogi).

Umywalka podwieszana może spokojnie zostać zainstalowana na wysokości wspomnianej wcześniej, tj. 80-90 cm. Tutaj nie jesteśmy ograniczeni montażem szafki.

Wysokość umywalki dla osób poruszających się na wózku

Umywalka dla osób z niepełnosprawnością powinna być umieszczona na wysokości około 80 cm. Warto zdecydować się na misę szeroką i niezbyt głęboką. Jeśli chodzi o baterię, lepsza wydaje się ta z mieszaczem. Baterie z odkręcanymi kurkami będą dla takiej osoby niewygodne.

Dobrze jest także zamontować dodatkowe uchwyty, instalowane do ściany oraz zadbać o swobodny dostęp do samej umywalki. Umywalka powinna również mieć szeroki rant, który w razie potrzeby pozwoli się na nim wesprzeć.

Na jakiej wysokości umywalka dla dzieci?

Remontując łazienkę w restauracji lub w szkole z myślą, że będą z niej korzystać dzieci, umywalkę należy zainstalować na wysokości około 60 cm. Dla starszych grup można zainstalować umywalkę kilka cm wyżej. W domach rzadko instaluje się umywalki dedykowane wyłącznie dzieciom. Korzysta się raczej z podnóżków, na których dziecko może stanąć.

Jeśli jednak bierzecie pod uwagę instalację umywalki dla dzieci w mieszkaniu lub domu, koniecznym będzie podnoszenie jej wysokości mniej więcej co dwa lata. Takie rozwiązanie może być kłopotliwe, zarówno pod kątem funkcjonalności łazienki, jak i kosztów. Wszystko zależy od tego, jaki typ umywalki zainstalujecie.

Montaż umywalki i remont łazienki

Montaż umywalki wchodzi w ofertę remontu łazienki, którym możemy się zająć. Napiszecie do nas przez formularz darmowej wyceny. Opiszcie swoje oczekiwania albo przedstawcie projekt, a my przygotujemy dla Was bezpłatną wycenę prac. Dzięki nam Wasza łazienka będzie wygodna, funkcjonalna i estetyczna. Już teraz możecie zobaczyć nasze zrealizowane projekty.