Pokoje kąpielowe pojawiają się coraz częściej w polskich domach. Są przeznaczone nie tylko do higieny, ale także – a może przede wszystkim – do relaksu. Pokój kąpielowy to de facto domowe spa, które możesz stworzyć nawet w niewielkim mieszkaniu.

Czym i dla kogo jest pokój kąpielowy?

Pokoje kąpielowe to miejsca, w których możesz zarówno zadbać o higienę osobistą, jak i zażywać relaksujących kąpieli czy stosować regenerujące zabiegi kosmetyczne. Miejsca te są czymś więcej niż łazienka – to w zasadzie rozwinięcie idei antycznych łaźni, w których odprężano się i spędzano wolny czas.

Salony kąpielowe zazwyczaj są większymi pomieszczeniami niż standardowe łazienki. W końcu ich celem jest stworzenie przestrzeni do rekreacji i wypoczynku. Aranżacje pokoi kąpielowych najczęściej wykonywane są w minimalistycznym stylu, aby zachować jak najwięcej miejsca przy zapewnieniu odpowiedniej funkcjonalności. Duże okno, wanna wolnostojąca, toaletka, fotel i dywan – tak najczęściej prezentują się te pomieszczenia.

Obecne są tutaj także dekoracje np. w postaci kwiatów, żyrandoli, parawanów czy obrazów. Jako pomieszczenia do rekreacji i relaksu wolne są za to od pralek, suszarek, mopów z wiadrami, proszków czy innych detergentów. Te zazwyczaj trzymane są w piwnicach lub pomieszczeniach gospodarczych. W końcu ma być tu miło, przytulnie i odprężająco, a trudno o relaks w wannie, kiedy metr dalej dudni pralka.

Salon kąpielowy, czyli jak urządzić domowe spa

Istotna jest lokalizacja pokoju kąpielowego. Nie chodzi do końca o jego rozmiar, bo domowe spa urządzić można nawet na kilku metrach kwadratowych, ale o to, w jakim miejscu jest ono położone. Najlepiej, jeśli znajdzie się ono nieopodal salonu czy sypialni. Powinno też mieć co najmniej jedno duże okno z pięknym widokiem.

Bardzo dobrym pomysłem może być pokój kąpielowy na poddaszu – zapewniasz sobie wówczas intymność, a jednocześnie możesz liczyć na piękny widok. Oczywiście rzeczonemu ideałowi pomóc może również wielkość pomieszczenia, choć jak już wcześniej wspomniano, ta nie musi być olbrzymia.

Oczywiście, im więcej powierzchni, tym więcej możliwości, ale styl minimalistyczny umożliwi Ci stworzenie odpowiedniej aranżacji nawet w niewielkim pomieszczeniu.

Aranżacja pokoju kąpielowego

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie wystrój jest najważniejszy w salonach kąpielowych. Domowe spa powinno zawierać wspomnianą już wannę wolnostojącą, która może znajdować się np. w centralnym punkcie pomieszczenia.

Nie zapominaj też o fotelach bądź pufach, na których będzie można wygodnie usiąść i odprężyć się przed lub po kąpieli. Inne przydatne akcesoria to na przykład stojak na ręczniki czy półka na wannę, na której możesz postawić telefon, tablet, wino czy jedzenie.

Pamiętaj o toaletce, w której możesz trzymać kosmetyki do higieny oraz te pielęgnujące. Co ważne – jeśli w domu bądź mieszkaniu znajdują się dwie łazienki, to jedną z nich można przerobić na całkowicie oddzielne domowe spa, nawet bez muszli klozetowej. Wówczas dany salon kąpielowy stanie się miejscem nie tylko wypoczynkowym, ale i gościnnym czy integracyjnym.

Przekonaj się, że nowa łazienka może być relaksującym i przyjemnym miejscem!