Generalny remont mieszkania to prosta sprawa dla osób, które lubią wyzwania, a przy planowaniu remontu czują się jak ryba w wodzie. Jeżeli jednak świat renowacji jest dla Ciebie nowy, a ilość dostępnych opcji projektowania wymarzonych wnętrz Cię przeraża, warto, byś przygotował szczegółową listę, która będzie obejmować wszystkie czynności związane z kompleksowym remontem mieszkania. Zobacz, jakie prace powinieneś na niej uwzględnić.

Jak zaplanować kompleksowy remont mieszkania?

Najprostszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie w tej kwestii z pomocy profesjonalisty, np. architekta lub projektanta wnętrz, który udzieli Ci wskazówek na temat tego, na jakie rozwiązania możesz się zdecydować, a z jakich lepiej jest zrezygnować. My jednak chcemy Ci pokazać, że planowaniem remontu możesz zająć się samodzielnie – wystarczy tylko garść praktycznych informacji i odrobina samozaparcia.

7 czynników, które należy uwzględnić podczas planowania generalnego remontu mieszkania

Pierwszą kwestią, którą warto przemyśleć przed rozpoczęciem remontu mieszkania, jest ustalenie, kto będzie odpowiedzialny za wykonanie konkretnych zadań. O ile malowanie ścian czy też tapetowanie nie powinno przysporzyć Ci większych problemów, o tyle pewne czynności są zbyt skomplikowane, byś mógł wykonać je samodzielnie. Dobrze jest więc rozważyć zatrudnienie ekipy remontowej lub kilku fachowców z odpowiednimi uprawnieniami, np. do modernizacji instalacji elektrycznej lub podłączenia instalacji gazowej.

Jeżeli ten etap masz już za sobą, możesz przejść do najważniejszych zadań związanych z planowaniem remontu mieszkania:

  1. Ustal zakres i kolejność prac remontowych – dzięki temu będziesz mógł sprawniej przeprowadzić cały remont i unikniesz niepotrzebnego powtarzania tych samych czynności. Pamiętaj, że remont zawsze należy zaczynać od „mokrych prac”, dlatego jeżeli chcesz pomalować ściany i wymienić podłogę, najpierw zacznij od ścian, by nie zachlapać przypadkowo nowych paneli.
  2. Zaplanuj budżet, jaki możesz przeznaczyć na remont – niestety, w większości przypadków generalny remont mieszkania kosztuje więcej, niż początkowo zakładaliśmy. W związku z tym dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie budżetu z małym zapasem, by móc spokojnie dokończyć wszystkie prace.
  3. Zaplanuj czas potrzebny na wykonanie remontu – remont mieszkania zabiera zazwyczaj znacznie więcej czasu, niż nam się wydaje, co widać już na przykładzie malowania ścian. Przed nałożeniem kolejnej warstwy farby na ścianę musimy poczekać, aż wyschnie pierwsza, a zanim wyschną ściany nie możemy zabrać się za prace związane np. z wymianą podłogi.
  4. Zwróć uwagę na bezpieczeństwo – dotyczy to zarówno bezpieczeństwa podczas pracy, jak i dobieranych materiałów. Niestety, kupując tanie panele lub płytki, narażamy się nie tylko na konieczność szybszej ich wymiany, ale także na ryzyko ich uszkodzenia podczas użytkowania.
  5. Sprawdź przepisy związane z remontem mieszkania – jeżeli planujesz takie prace jak np. wyburzenie ścian nośnych, modernizacja instalacji lub zmiana wentylacji, koniecznie uwzględnij przepisy prawa budowlanego, na podstawie których dowiesz się, w jaki sposób możesz tego dokonać.
  6. Przygotuj niezbędne materiały i narzędzia – kupując wszystkie niezbędne materiały przed jeszcze rozpoczęciem remontu, przyspieszysz prace i nie będziesz musiał dokupywać na ostatnią chwilę kolejnych elementów.
  7. Zastanów się, co zrobisz z odpadami budowlanymi – kompleksowy remont mieszkania generuje duże ilości śmieci i pozostałości po materiałach budowlanych, których nie można umieścić w koszu na odpady komunalne. By pozbyć się ich w bezpieczny i legalny sposób, pamiętaj o tym, by zapewnić sobie dostęp do dedykowanego kontenera na gruz.