Kuchnia obok łazienki to jedno z najtrudniejszych i najdroższych do urządzenia pomieszczeń. O ile układ mieszkania nam pozwala, możemy zdecydować się na kuchnię modułową. Sam projekt kuchni nie przysporzy nam wówczas problemów. Wystarczy wykonać odpowiednie pomiary i zabrać się za aranżację.

Gorzej, jeśli pomieszczenie jest wąskie i długie, bądź nasza kuchnia przypomina kształtem literę L lub U. Postanowiliśmy Wam zatem pomóc w zaprojektowaniu kuchni. Poniżej znajdziecie nasze pomysły, projekty oraz aranżacje kuchni w bloku i w domu.

Projekt kuchni w domu – kuchnia z wyspą

Aranżując kuchnię w domu wolnostojącym lub szeregowym warto rozważyć stworzenie kuchni z wyspą. To rozwiązanie często też występuje jako efekt połączenia salonu z aneksem kuchennym.

Wyspa zajmuje wówczas centralną pozycję w projekcie kuchni. Nieco dalej ustawia się stół, który wyznacza pewną granicę pomiędzy salonem, a kuchnią. Atutem połączenia salonu z kuchnią jest stworzenie wrażenia wizualnego powiększenia obu pomieszczeń. Taka aranżacja kuchni sprzyja również ciepłej, domowej atmosferze, ponieważ pozwala uczestniczyć w rozmowach prowadzonych w salonie.

projekt kuchni w domu - kuchnia z wyspa

Salon z aneksem kuchennym ma też swoje wady. Jedną z nich jest konieczność dbania o większą czystość i porządek na blatach (czy w otwartych szafkach, półkach znajdujących się w kuchni). Na ogół akceptowalny dla nas stan, może być zawstydzający podczas niespodziewanych odwiedzin. Projektując salon z kuchnią należy też wziąć pod uwagę kwestię łączenia dwóch rodzajów podłóg.

W kuchni warto wykorzystać gres, kafelki lub panele o większej odporności na wodę i ścieranie. Wśród tych ostatnich najbardziej wytrzymałe są panele winylowe. Zastosowanie paneli winylowych w kuchni i w salonie, pod względem wizualnym, będzie strzałem w dziesiątkę. Cenowo może być jednak droższym rozwiązaniem, aniżeli wybór dwóch różnych podłóg dla części kuchennej i salonowej. Z kolei łączenie podłogi w kuchni z podłogą w salonie wymaga niemałej precyzji i dobrego rozplanowania. Z tego powodu może przyprawić o ból głowy Was i osobę, która będzie tę podłogę kłaść.

Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

O ile projektując kuchnię w domu jesteśmy ograniczeni raczej wielkością budżetu, niż przestrzenią, którą mamy do dyspozycji, o tyle aranżacja małych kuchni w bloku wymaga przemyślanego projektu, uwzględniającego jak najlepsze wykorzystanie dostępnego miejsca. Poniżej podpowiadamy, jak urządzić małą kuchnię w bloku.

Wąska kuchnia – projekt małej kuchni

Zaprojektowanie długiej i wąskiej kuchni jest sporym wyzwaniem. Dużo większym, niż urządzenie kuchni w kształcie litery L, czy U, o których piszemy w dalszej części tekstu. W wąskiej kuchni przestrzeń robocza jest w znacznym stopniu ograniczona i dlatego ważne jest pamiętanie o ergonomicznym ciągu kuchennym.

projekt kuchni - wąska kuchnia

Czym jest ergonomiczny ciąg kuchenny?

Ergonomiczny ciąg kuchenny zapewnia kuchni funkcjonalność i pozwala na efektywniejszą pracę. Dzieje się tak wówczas, gdy poszczególne strefy w kuchni są ułożone w pewną logiczną całość. Przygotowując projekt kuchni, należy pamiętać o zasadzie, że poszczególne urządzenia, miejsca do przechowywania, mycia, czy blaty powinny być umieszczone w sposób ułatwiający, a nie przeszkadzający w pracy i w poruszaniu się po kuchni.

Kuchnię można podzielić na pięć odrębnych stref. Pierwsza to strefa zapasów, którą tworzy lodówka i szafki na produkty spożywcze. Dalej jest strefa przechowywania z garnkami, talerzami i sztućcami. Następnie strefa zmywania (zlewozmywak i zmywarka) i na końcu strefa gotowania z piecem i np. płytą indukcyjną. Umieszczenie stref w innej kolejności zaburzy ergonomiczny ciąg, a to z kolei przyczyni się do spowolnienia naszej pracy w kuchni.

Każda zmiana spowodowana np. niewłaściwym umiejscowieniem odpływu wody wywoła zakłócenia, które będą wymuszały dalsze zmiany. Np. podpięcie zmywarki i zlewu w miejscu, w którym powinna być strefa zapasów lub strefa gotowania. Następstwem tych przestawień będą trudności w skoordynowaniu kuchennych działań. Przechodzenie pomiędzy poszczególnymi strefami będzie każdorazowo wymagało kilku dodatkowych kroków. Przygotowując posiłek dla rodziny, te kilka kroków w jedną i w drugą stronę może opóźnić gotowanie nawet o kilkanaście minut.

Kuchnia w kształcie litery L – aranżacja kuchni w bloku

Kuchnia w kształcie litery L posiada dwa rzędy szafek, położonych względem siebie pod kątem prostym. Taki układ zapewnia przestrzeń, w której łatwiej zadbać o ergonomiczny trójkąt roboczy. Wyznaczają go trzy najważniejsze urządzenia w kuchni – płyta z piekarnikiem, lodówka i zlew. Umieszczenie głównych urządzeń (zwłaszcza lodówki, czy słupka z piekarnikiem) na krańcach ciągu kuchennego nie tylko zapewnia sprawniejsze przemieszczanie się po kuchni, ale też nadaje jej korzystniejsze proporcje.

Blaty z ich częścią roboczą powinny być jak najdłuższe w kuchni w kształcie litery L. Warto również pomyśleć o wykorzystaniu szafek narożnych, np. wyposażonych w obrotowy mechanizm. Szafki tego typu są całkiem pojemne, a rozwiązania proponowane w sklepach meblowych dość interesujące.

kuchnia w ksztalcie litery L

Kuchnia w kształcie litery U – aranżacja kuchni w bloku

Naszym zdaniem kuchnia w kształcie litery U jest najlepszym, lecz niestety najdroższym rozwiązaniem. Taka aranżacja kuchni jest niejako przeciwieństwem kuchni z wyspą. Stojąc pośrodku aneksu kuchennego mamy właściwie dostęp do każdej strefy, na odległość jednego kroku.

Dlatego kuchnia w kształcie litery U znacznie przyspiesza pracę. Ponadto, jeśli miejsce odpływu, czy podłączenia płyty indukcyjnej znajduje się w niewłaściwym miejscu, nic się nie stanie. Ten projekt kuchni nie wymaga wykorzystania ciągu ergonomicznego, wiąże się niestety z większa liczbą cięć blatu, którego być może będzie trzeba kupić więcej, niż w przypadku wąskiej kuchni.

kuchnia w ksztalcie literu u

Kuchnia szara, czy rustykalna – nowoczesny design, czy sprawdzona klasyka?

Jeśli chodzi o wykończenie kuchni, docieramy do punktu, w którym panuje względna dowolność. Trendy zmieniają się stosunkowo szybko. Producenci mebli kuchennych oferują po kilka rodzajów wyposażenia. Dzięki temu w każdym sezonie dostępny jest szeroki wybór kuchni – od rustykalnych po nowoczesne, minimalistyczne kuchnie np. w odcieniach bieli, czy szarości.

Kuchnia szara dobrze wpasuje się w projekt kuchni otwartej na salon. Nada przy tym wnętrzu nowoczesnego designu. Jest to rozwiązanie bardzo często wybierane przez ludzi młodych w większych miastach. Taka aranżacja kuchni będzie też korzystnym wyborem w mieszkaniu w kamienicy, gdzie we wnętrzach zostały odkryte cegły. Kuchnia rustykalna stanowi częstszy wybór wśród ludzi urodzonych w latach osiemdziesiątych i wcześniej (ale nie zawsze). Projekt rustykalnej kuchni w małym mieszkaniu wiąże się z wykorzystaniem przeszklonych szafek, przez które widać talerze i kubki. Aby uniknąć wrażenia nieporządku, warto by znajdowała się w nich niewielka ilość przechowywanych rzeczy.

Wydaje się, że decyzja o kuchni rustykalnej jest lepsza, jeśli mamy do dyspozycji większą przestrzeń przeznaczoną na aneks kuchenny.

aranzacja kuchni - kuchnia rustykalna

Program do projektowania kuchni – IKEA

Jeśli potrzebujecie pomocy w zaprojektowaniu kuchni, warto odwiedzić stronę IKEI. Oferuje ona program do projektowania kuchni online. Program jest bezpłatny, a korzystanie z niego nie wiąże się z koniecznością dokonania zakupów w ich sklepie.

Trzeba tylko pamiętać, że projektując kuchnię w ich programie, korzystacie z mebli oferowanych w sklepie IKEA. Tworząc swój projekt warto zapisać wymiary poszczególnych szafek i przekazać go nam. Pozwoli to na przygotowanie kosztorysu remontu kuchni, z uwzględnieniem rozmieszczenia mebli i wszystkich instalacji. Zachęcamy do skontaktowania się z nami przez formularz na podstronie z darmową wyceną.

Jeśli potrzebujecie pomocy, skontaktujcie się z nami przez formularz kontaktowy i zapytajcie o darmową wycenę usług remontowych.