Jeżeli planujesz generalny remont mieszkania w starym budownictwie, zwróć uwagę na to, w jakim stanie jest instalacja elektryczna. Prawdopodobnie będzie ona wymagała modernizacji, by móc dopasować ją do aktualnych wymogów i zwiększyć tym samym bezpieczeństwo użytkowania. Zobacz, na czym polega modernizacja instalacji elektrycznej i sprawdź, jaki zakres prac obejmuje ten etap prac remontowych.

Modernizacja instalacji elektrycznej – co to takiego?

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, mianem instalacji elektrycznej określa się wszystkie urządzenia techniczne, które związane są z danym obiektem i zapewniają możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Modernizacja instalacji elektrycznej to natomiast proces związany z rozbudową, przebudową lub remontem danego urządzenia technicznego. W zależności od stanu instalacji zobowiązani jesteśmy do przeprowadzenia zróżnicowanych procedur oraz dopilnowania odpowiednich formalności.

Jednym z najczęstszych pytań wśród osób, które planują generalny remont w starym mieszkaniu jest: „czy do wykonania modernizacji instalacji elektrycznej w bloku potrzebne jest pozwolenie?”. Otóż prawo budowlane nie przewiduje żadnych dodatkowych pozwoleń i konieczności zgłaszania planowanego remontu, a także przebudowy urządzeń budowlanych. Wyjątkiem są prace, które mają być przeprowadzone w bloku objętym ochroną konserwatora zabytków. Wówczas zakres czynności należy uzgodnić z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu modernizacji instalacji elektrycznej w bloku?

Chociaż pozwolenie na modernizację instalacji elektrycznej nie jest potrzebne, to nie oznacza to, że prace te możemy zaplanować w dowolny sposób. Warto zaznaczyć, że wszelkie przeróbki w instalacji nie powinny być przeprowadzane samodzielnie – tego typu prace może wykonać wyłącznie doświadczony elektryk, który posiada stosowne uprawnienia.

Co ważne, jeżeli mieszkamy w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, konieczne może się okazać uzyskanie zgody spółdzielni lub administratora zarządzającego wspólnotą mieszkaniową na przeprowadzenie remontu. Jeżeli natomiast modernizacja instalacji elektrycznej wymaga wymiany licznika na nowy, należy zgłosić się z tą sprawą do zakładu energetycznego.

Modernizacja instalacji elektrycznej w mieszkaniu krok po kroku

Zakres prac remontowych związanych z modernizacją instalacji elektrycznej w bloku zależy w dużej mierze od jej stanu oraz planowanej rozbudowy. Niejednokrotnie obejmuje on wymianę wszystkich przewodów elektrycznych w całym domu, a następnie przygotowanie dodatkowych obwodów zasilających dostosowanych do wymogów nowej instalacji.

Jak wygląda modernizacja instalacji elektrycznej w mieszkaniu? Oto najważniejsze czynności, których należy dokonać:

  • ocena stanu starej instalacji elektrycznej oraz jej zabezpieczeń przeciwpożarowych;
  • ustalenie miejsc montażu nowych gniazdek, łączników punktów oświetleniowych oraz całej aparatury ochronnej;
  • ułożenie nowych przewodów zasilających i poprowadzenie ich w bruzdach, które ukryte są pod tynkiem;
  • prawidłowe osadzenie puszek na gniazdka oraz łączniki, tak, by w razie potrzeby można było rozbudować instalację;
  • połączenie przewodów z osprzętem, by zapewnić niezawodność i bezpieczeństwo korzystania z instalacji. Do dyspozycji mamy dwa rodzaje połączeń: przy pomocy zacisków śrubowych lub sprężystych;
  • dobór aparatury sterująco-ochronnej do rozdzielnicy;
  • zakup osprzętu elektroinstalacyjnego, w tym m.in. łączników oświetleniowych i gniazdek.