Styl skandynawski od wielu lat pociąga nas swoją przytulnością i nienarzucającym się pięknem. To wnętrza, które nie tylko świetnie wyglądają, ale również są bardzo funkcjonalne i przyjemne do życia. Jak stworzyć mieszkanie w stylu skandynawskim? Na jakie elementy podczas remontu należy zwrócić uwagę?

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Podstawą wnętrz z północy Europy jest ergonomia i praktyczność pomieszczeń, jasne kolory oraz obecność drewna i innych naturalnych materiałów przy ograniczonej liczbie dodatków. Dodatkowo skandynawski sposób życia wymusza działania proekologiczne, które muszą być odzwierciedlone we wnętrzach, w których mieszkamy.

Warto pamiętać, że styl skandynawski nie jest jednorodny. Może być np. bliższy szwedzkiej filozofii lagom, która stawia na minimalizm i równowagę albo nawiązywać do duńskiego hygge, obfitującego w małe przyjemności i tworzącego bardzo przytulne wnętrza. Wybór w tym wypadku należy do nas.

W jakich lokalach skandynawskie wnętrza sprawdzą się najlepiej?

Ponieważ mieszkanie w stylu skandynawskim powinno być jasne, będzie dobrym wyborem dla wnętrz, w których powierzchnia użytkowa jest stosunkowo nie duża. Pozwoli to na optyczne powiększenie pomieszczeń, wpuszczenie do nich większej ilości światła dziennego.

Z drugiej strony styl skandynawski doskonale sprawdzi się tam, gdzie chcemy postawić na balans, prostotę, ale jednocześnie zachować domowy charakter salonu, czy sypialni. W przypadku pomieszczeń użytkowych świetnym rozwiązaniem będzie np. kuchnia w stylu skandynawskim, w której nie ma okien lub z różnych powodów są one małe.

Ściany w stylu skandynawskim

Dominującym kolorem ścian w stylu skandynawskim jest odbijająca światło biel, którą mogą zastąpić jasne odcienie szarości lub kolory pastelowe. Rzadko, w przypadku wykończenia ścian pojawiają się elementy dekoracyjne. Może nią być tapeta z delikatnym wzorem, ale dotyczy to raczej jednej ściany, a nie całego pomieszczenia. Materiałem, który może ozdabiać wnętrza, powinno być jasne drewno, jednak ściany muszą być przygotowane głównie pod malowanie. W grę wchodzi więc gładź, dzięki której powierzchnie ścian będą gładkie, równe i nie będą wymagały wielokrotnego malowania.

Okna

Północ Europy przez większą część roku jest skąpana w mroku, stąd dostęp do światła dziennego ma kluczowe znaczenie w stylu skandynawskim. W wielu wypadkach nie mamy możliwości powiększenia otworu okiennego, ale możemy np. zainwestować w stolarkę, która będzie wpuszczać zdecydowanie więcej światła słonecznego. Wymiana okien starych, drewnianych na nowoczesną stolarkę, to nie tylko podwyższenie standardu mieszkania, ale i ograniczenie zużycia energii cieplnej.

Szwedzi, Duńczycy czy Finowie w kwestii światła dziennego idą jeszcze dalej, dlatego w wielu aranżacjach może nas zaskoczyć całkowity brak karniszy i firan, czy zasłon. Nie dla wszystkich jest to komfortowe. Trzeba pamiętać, że na etapie prac wykończeniowych karnisze mogą się nie pojawić, co będzie w 100% zgodne ze stylem skandynawskim.

Podłogi

Skoro Skandynawia sięga po drewno do wykończenia wnętrz, to podłogi w tym stylu nie mogą być inne. Zanim jednak o wierzchu, parę słów o tym, co w podłodze powinno się znajdować. Wnętrza skandynawskie muszą odpowiadać ekologicznym ideałom z północy kontynentu, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Dlaczego? Jest przede wszystkim zdrowsze, a także pozwala zrezygnować z kaloryferów, które są “dodatkiem” pod okna o wątpliwej estetyce.

Wierzch podłogi w stylu skandynawskim składa się z paneli lub długich desek (tu najlepiej wykorzystać buk, olchę), które mają jasny odcień (miodowy lub nawet zbliżony do bieli). Dobór materiału, dzięki któremu ogrzewanie będzie prawidłowo zatopione, a powierzchnia podłogi nie będzie odkształcać się pod wpływem temperatury i wilgotności, najlepiej pozostawić fachowcom. Dzięki temu unikniemy awarii i dodatkowych napraw.

Jak urządzić pomieszczenia w stylu skandynawskim?

Sypialnia skandynawska

Mimo swoistej surowości, której hołdują Szwedzi czy Finowie, w sypialni możemy pozwolić sobie na stworzenie bardziej przytulnego klimatu. Wciąż jednak trzymajmy się jasnych wytycznych – unikamy niepotrzebnych mebli i dodatków. Równie funkcjonalne powinno być oświetlenie, które po pierwsze wykorzystuje ekologiczne żarówki, a po drugie może być wyrazem naszego indywidualnego stylu. Możemy postawić na bardziej ludowe akcenty albo stworzyć industrialną wersję sypialni w stylu skandynawskim.

Łazienka skandynawska

Gdy chcemy urządzić łazienkę w tym stylu, również powinniśmy postawić na jasną lub drewnopodobną ceramikę. Sprawi ona, że pomieszczenie będzie optycznie bardziej przestronne i przytulne. Nie ma tu raczej miejsca na ekstrawagancję. Raczej na jasne, białe oświetlenie, materiały wysokiej klasy i harmonijny układ pomieszczenia. Łazienka w stylu skandynawskim nie jest szczególnie oparta na okrągłych, czy półokrągłych kształtach – zdecydowanie dominują kąty proste.

Salon w stylu skandynawskim

Centrum naszego mieszkania powinno emanować stylem skandynawskim. Stylowe dodatki (szczególnie czarne, kontrastujące z salonem), białe ściany lub np. lustro, które dodatkowo doświetla pomieszczenie. Salon skandynawski jest przestronny nie tylko optycznie. Znajduje się w nim niewiele mebli, które są maksymalnie pojemne, ale bez zbędnych ozdób. Kanapa, czy sofa może być jasnoszara, raczej nie odznaczające się na tle innych sprzętów i układu salonu.

Kuchnia w stylu skandynawskim

Podłoga w skandynawskiej kuchni również może być drewniana, ale ze względów praktycznych lepszym rozwiązaniem będą płytki ceramiczne w kontrastujących barwach, np. czerń i biel. Przestrzeń na ścianie między blatem, a górnymi szafkami najlepiej wypełnić białymi płytkami niewielkich rozmiarów lub specjalnymi panelami, które je imitują. W kuchni w stylu skandynawskim rzadko stosuje się kamień, a cegła (np. w formie płytek ozdobnych) praktycznie nie występuje. Blat w kuchni powinien być z jasnego drewna, podobnie jak np. krzesła, a laminowane fronty szafek – białe. Zaleca się, aby meble były możliwie jak najbardziej pojemne. Dobrym pomysłem jest zastosowanie przeszklonych frontów, które nadają całemu pomieszczeniu lekkości.