Wchodząc do domu, już od samego progu, rzucają Ci się w oczy porozrzucane buty w przedpokoju, a zabawki, które nie mają swojego miejsca, leżą w salonie na dywanie. Zauważ też, że rzeczy w domu przybywa, niż ubywa i to właśnie one ograniczają przestrzeń i sprawiają wrażenie bałaganu. Jak utrzymać porządek w domu, a jak w małym mieszkaniu? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka złotych porad, które podpowiedzą, jak zadbać o dobrą organizację sprzątania!

Dlaczego nad bałaganem w domu trudno jest zapanować?

Na wstępie zaznaczymy, że bałagan w domu jest nieunikniony ze względu na to, że cały czas coś się dzieje – toczy się w nim codzienne życie. A to dzieci poplamią przypadkiem obrus podczas obiadu, a to ulubiona książka znajdzie się pod stertą ubrań, a w przypadku, gdy chcesz dostać się do płaszcza na obecną porę roku – musisz ominąć jeszcze wieszaki z okryciami wierzchnimi na pozostałe trzy sezony. Przed Tobą wskazówki, dzięki którym podobne sytuacje nie będą miały miejsca.

Jak utrzymać porządek w domu i zaoszczędzić czas? Kilka technik, które zmienią Twoje podejście do sprzątania!

PORADA 1

Zaopatrz się w organizery do szuflad i drążki w szafie

Dzięki takiemu rozwiązaniu pogrupujesz swoje rzeczy – bielizna znajdzie się w dedykowanej przegródce w szufladzie, tak samo postąpisz z akcesoriami – krawatami, apaszkami czy paskami. Z kolei w przypadku butów zostaw tylko kilka par, w których chodzisz najczęściej, a resztę przechowuj np. w przezroczystych pojemnikach.

Innym pomysłem organizacji przestrzeni mogą być drążki w szafie, na których powiesisz marynarki czy koszule. Pogrupuj również swoją garderobę pod kątem pór roku – w szafie zostaw tylko te rzeczy, które są przeznaczone na obecny sezon, a resztę umieść w pudłach.

PORADA 2

Zaprojektuj przestrzeń w mieszkaniu

Chodzi o wydzielenie stref w domu, a więc zaplanowanie takiego projektu mieszkania, który przyczyni się do zapanowania nad nieporządkiem. W tym celu wygospodaruj miejsce na dokumenty czy książki w pokoju, w łazience znajdź małą przestrzeń tylko na kosmetyki (te, których używasz rzadziej, schowaj np. do wiklinowych koszyków), naczynia i formy do zapiekania umieść w pobliżu piekarnika np. w szufladzie pod nim lub w szafce tuż obok (jeśli zechcesz coś upiec, wszystko będziesz miał pod ręką).

Innym praktycznym rozwiązaniem jest zorganizowanie przestrzeni dla przedmiotów o podobnym przeznaczeniu. Ważne, by znajdowały się blisko siebie – przykładowo, kubki ustaw w szafce czy w witrynce obok czajnika. Takie sposoby zaoszczędzą Twój czas i zwiększą komfort codziennych czynności, bez stawiania całego domu “na głowie”.

PORADA 3

Dobierz meble i materiały wykończeniowe łatwe w pielęgnacji

Dobrym rozwiązaniem będą tkaniny meblowe łatwoczyszczące, czyli pokryte specjalną powłoką sprawiającą, że materiał wolniej pochłania płyny. Dzięki temu można usunąć zanieczyszczenie, zanim pojawi się plama.

Poza tym łatwiejsze w czyszczeniu są gładkie powierzchnie, np. szenila oraz odporne na zabrudzenia tkaniny, przypominające zamsz. Praktycznym rozwiązaniem są również pokrowce na meble i obicia, które można łatwo ściągnąć i wyprać.

Jak utrzymać porządek w małym mieszkaniu?

Warto spojrzeć na projekt swojego mieszkania w poszukiwaniu wnęk, wolnych przestrzeni, niezagospodarowanych szuflad. Może znajdzie się gdzieś miejsca na dodatkową półkę albo szafkę? Pamiętaj też, że sporo przestrzeni zabierają bibeloty i ubrania, dlatego warto przeprowadzić selekcję i pozbyć się tych, które nie są Ci potrzebne – na pewno znajdziesz coś, co jest zbędne, a nadal ma w Twoim domu swoje miejsce, bo im mniej rzeczy, tym mniej sprzątania i więcej wolnej przestrzeni!

Zaopatrz się również w kosze i pudła, w których przechowasz część rzeczy, a następnie podziel organizery na te, które mają użyteczną zawartość oraz takie, które zawierają tylko okazjonalne przedmioty. Ład w małym mieszkaniu pomogą Ci utrzymać również parawany i osłony, które dopasujesz do ogólnego zamysłu aranżacyjnego, oddzielając w ten sposób część wypoczynkową od gospodarczej.

Nie zapominaj również o bieżących porządkach i odkładaniu rzeczy na miejsce, a cały proces sprzątania w domu czy mieszkaniu przebiegnie szybko i sprawnie, a Ty będziesz mógł się cieszyć czystą i schludną przestrzenią!