Wiele młodych małżeństw kupując mieszkanie lub dom staje przed zadaniem urządzenia pokoju dla dziecka. Wbrew pozorom nie jest ono wcale proste, ponieważ to, co podoba się dorosłym, niekoniecznie będzie odpowiadać potrzebom małego dziecka.

Zatem, jak urządzić mały pokój dla dziecka, żeby pociecha czuła się w nim dobrze i była bezpieczna? Jak zaaranżować przestrzeń, jaki wybrać kolor ścian i meble?

Jak urządzić pokój dla dziecka, żeby był wygodny i bezpieczny?

Bezpieczeństwo w urządzaniu pokoju dla dziecka powinno być dla rodziców priorytetem. Nawet mały i wąski pokój dla dziecka może łączyć w sobie bezpieczeństwo, funkcjonalność i przyjemność z użytkowania. Grunt to właściwa adaptacja pokoju do potrzeb małego człowieka.

Komfort i funkcjonalność zapewni odpowiednia aranżacja przestrzeni. Przemyślany dobór koloru ścian i rzeczy składających się na wystrój wnętrza sprawi, że Wasza pociecha będzie się dobrze czuła w swoim pokoju.

wygodny i bezpieczny pokoj dla dziecka

Jeśli wasze dziecko jeszcze nie chodzi albo dopiero zaczyna wstawać, warto rozważyć taką aranżację pokoju dla dziecka, w której nie byłoby zbyt wielu załamań ścian, czy mebli z ostrymi kantami. Warto też zabezpieczyć gniazdka specjalnymi zatyczkami.

Podstawą jest jednak przymocowanie mebli do ściany. Dzisiaj producenci szaf, nawet niskich komód stawianych na ziemi, wyposażają meble w zaczepy pozwalające na zamontowanie ich do ścian. W przypadku urządzania pokoju dla dziecka wykorzystanie tego elementu jest wskazane. Nawet niska, nie przymocowana do ściany komoda może zakłócić szczęście Waszej rodziny.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę są drzwi. Jeśli Wasza pociecha odruchowo łapie za nie, a wiemy, że wiele dzieci naśladując rodziców lubi je zamykać, zachodzi ryzyko, że dziecko przytrzaśnie sobie palce. Dlatego montując drzwi w pokoju warto wyposażyć je w specjalne gąbki, które zapobiegną przytrzaśnięciu.

Aranżując bardzo mały pokój dla dziecka pamiętajcie także, by w pobliżu okna nie ustawiać mebli, na które dziecko łatwo może się wspiąć. Na ogół okna w mieszkaniach montowane są wysoko. Jednak ustawienie łóżka, krzesła i stołu, czy biurka w pobliżu okna może pozwolić dziecku na wdrapanie się pociechy po meblach na parapet.

Pomysł na pokój dla dziecka – szary, żółty, morski, czy biały? Kolory ścian w pokoju dziecka?

Dobierając kolor ścian w pokoju dziecka możecie pozwolić sobie na większą ekstrawagancję niż np. w salonie. Nie warto jednak wybierać wielu różnych barw zwłaszcza, jeśli decydujecie się na jaskrawe odcienie. Należy pamiętać, że wyraziste kolory ścian mogą być tzw. rozpraszaczem, przez co Wasze dziecko stanie się pobudzone i trudniej będzie mu się wyciszyć w przesadnie kolorowym pokoju.

Pomysl na pokoj dla dziecka - szary zolty morski czy bialy

Ostatnio dużym powodzeniem cieszy się pokój dla dziecka w stylu skandynawskim, z białymi ścianami i drewnianymi akcentami. Wybór białych ścian do pokoju dziecka daje większą dowolność pod kątem kolorystyki krzeseł, szafy, czy łóżka. Pamiętajcie również, że pokój dziecka nabierze charakteru, kiedy zostanie wypełniony zabawkami. One również ożywią go swoimi kolorami.

Białe ściany mają jeszcze jedną zaletę. Sprawiają, że pokój staje się neutralny. Dzięki temu może zmieniać się razem z dzieckiem, bez konieczności przeprowadzania solidnego remontu.

Jeśli chcecie wybrać żółty, czy morski kolor do pokoju dziecka, pomalujcie nim jedną ścianę. Reszta niech będzie w bardziej stonowanych odcieniach. Kierujemy się tutaj tą samą zasadą, o której pisaliśmy w tekście dotyczącym wyboru tapet do salonu.

Jeśli macie małe dziecko, warto rozważyć pokój dla dziecka czarno-biały. Małe dzieci przez pewien okres mają trudność z rozpoznawaniem barw i lepiej widzą kontrasty. Jednak akcent np. szachownicy powinien znajdować się na jednej ścianie, by również nie rozpraszać nadmiernie Waszej pociechy. Odradzamy także malowanie sufitu w czarno-białe pola. Małe dzieci na początku śpią na plecach, a szachownica może być powodem problemów z zasypianiem.

Jak zaprojektować i urządzić pokój dla dziecka na poddaszu lub w małym mieszkaniu?

Jeśli macie już pomysł albo przygotowany projekt i chcecie wyremontować pokój dla dziecka na poddaszu lub w małym mieszkaniu, skontaktujcie się z nami. Możecie to zrobić przez formularz kontaktowy na podstronie z darmową wyceną. Przedstawcie swoje oczekiwania, załączcie projekt, a my przygotujemy dla Was wstępną wycenę prac.