Dobór kolorów farb w domu można przyrównać do wybierania garderoby – możesz kochać więcej niż jeden kolor, ale i tak nie nosisz ubrań we wszystkich odcieniach równocześnie. Podobnie wygląda to w kwestii aranżowania wnętrz, gdzie ważna jest przede wszystkim spójność i harmonia, a także kierowanie się naszymi indywidualnymi preferencjami. Zobacz, jak wybierać kolory farb w pokoju tak, by czuć się w nim przyjemnie i komfortowo.

Jak stworzyć schemat kolorów, który będzie pasował do Twoich wnętrz?

Jak pewnie nie raz zauważyłeś, półki w marketach budowlanych wręcz uginają się od wiaderek z farbami w przeróżnych kolorach. Wydawać by się mogło, że kolorów farb jest tysiące, ale tak naprawdę jest ich zaledwie 7 – czerwień, pomarańcz, żółć, zieleń,  błękit, indygo i fiolet. Jak jednak wybrać spośród nich tę kolorystykę, która będzie najbliższa Twojemu sercu? 

Zanim udasz się do marketu wybierz 3 przedmioty ze swojego domu, które kojarzą Ci się z komfortem emocjonalnym, harmonią i spokojem. Następnie znajdź w sklepie z farbami 3 przykładowe paski z tymi kolorami – jeden z nich wybierz jako kolor farby w pokoju, a pozostałe dwa wykorzystaj w postaci akcentów dekoracyjnych. Postaraj się także, by kolory ścian w sąsiadujących pomieszczeniach były do siebie zbliżone, co pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnego efektu chaosu. Na koniec dobierz ostatni odcień, który wykorzystasz jako akcent spójny we wszystkich wnętrzach, np. w formie poduszki, grafiki na ścianie lub wazonu na kwiaty.

Zasady dobierania kolorów farb w pokoju

Niestety, nie wszystkie kolory będą się dobrze prezentować w każdym pomieszczeniu. Zanim więc przejdziesz do aranżacji wnętrz, zwróć uwagę na kilka ważnych zasad, o których warto pamiętać podczas ich urządzania:

  • Jasna kolorystyka optycznie powiększa przestrzeń i rozświetla te pomieszczenia, które mają niewielki dostęp do światła dziennego.

  • Ciepłe kolory sprawiają, że wnętrza zyskują przytulny klimat, natomiast zimne wprowadzają do nich „surowy” charakter.

  • Ciemne kolory polecane są przede wszystkim do dużych pomieszczeń, ponieważ zwężają optycznie przestrzeń.

  • W długich i wąskich pomieszczeniach dobrym pomysłem jest pomalowanie krótszej ściany na ciemniejszy kolor.

  • Kolory farb w pokoju warto dobierać tak, by maskowały one drobne niedoskonałości. W przypadku małych pomieszczeń warto postawić na klasyczną biel na ścianach, która powiększy przestrzeń, natomiast czerń lub inny ciemny kolor zadziała przeciwnie – wizualnie obniży sufit i pomniejszy pokój.

Znaczenie koloru ścian w salonie i nie tylko

Ostatnim aspektem, którym należy się kierować podczas wyboru koloru farb w pokoju, jest znaczenie poszczególnych odcieni. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że sypialnia w ognistej, czerwonej kolorystyce niekoniecznie będzie ułatwiać zasypianie, a salon w fioletowej tonacji nie zawsze będzie sprzyjał wypoczynkowi po ciężkim dniu. Oto najważniejsze zasady opracowane zgodnie z psychologią kolorów:

  • czerwony – kolor gniewu, miłości i energii, którego lepiej jest unikać w sypialni czy też gabinecie, ponieważ może utrudniać zasypianie i skupienie;

  • żółty – ciepłe odcienie żółci (np. miodowy) doskonale rozjaśniają wnętrze i wprowadzają do niego przytulny klimat. Taki kolor świetnie komponuje się z odcieniami szarości;

  • niebieski – ze względu na działanie odprężające i uspokajające delikatne odcienie błękitu polecane są m.in. do sypialni oraz pokoju dziecięcego;

  • zielony – działa podobnie jak kolor niebieski, dlatego też warto go wykorzystać w gabinecie oraz pokoju dziecięcym;

  • fioletowy – wielu osobom kojarzy się z magią, w związku z czym dobrze jest stosować go w kreatywnych wnętrzach, np. gabinecie lub pracowni.