Postęp technologiczny, jaki obserwujemy w ostatnich latach, oferuje coraz większą gamę innowacyjnych rozwiązań, z których możemy korzystać w życiu codziennym. Przykładem tego są domy typu Smart Home, które zapewniają nie tylko większy komfort podczas korzystania z wielu urządzeń domowych, ale także zwiększają nasze bezpieczeństwo. Nic zatem dziwnego, że nieruchomości z zainstalowaną automatyką domową cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród osób szukających nowego domu lub mieszkania. Zobacz, czym jest inteligentny dom, jakie są plusy i minusy tego rozwiązania, a także jak samodzielnie stworzyć prosty system automatyki domowej.

Inteligentny dom – co to takiego?

W dużym uproszczeniu inteligentny dom (ang. Smart Home) to system, który pozwala na połączenie i zdalne sterowanie wszystkimi urządzeniami domowymi wyposażonymi w technologię Smart. W ten sposób możemy połączyć ze sobą następujące elementy domu inteligentnego:

  • inteligentne gniazdka, tzw. Smart Plug;
  • inteligentne oświetlenie z regulacją jasności i barwy światła;
  • inteligentne ogrzewanie kontrolujące temperaturę w pomieszczeniu;
  • inteligentne czujniki, np. dymu, gazu lub zalania;
  • kamery do monitoringu, które rejestrują wideo;
  • systemy alarmowe zapewniające bezpieczeństwo pożarowe.

Co ważne, ze wszystkich urządzeń możemy korzystać pojedynczo, jednak coraz częściej są one łączone w zestawy tworzące system Smart Home. By jednak go zbudować, konieczne jest umieszczenie centralki, która odpowiada za sterowanie i zarządzanie całym systemem. Element ten łączy się ze wszystkimi urządzeniami, a także z Internetem, dzięki czemu użytkownik może korzystać z nich nawet wtedy, gdy znajduje się z dala od domu.

Plusy i minusy inteligentnego domu

Jedną z największych korzyści płynących ze wdrożenia rozwiązań typu Smart Home jest większa wygoda dla domowników, którzy nie muszą tracić czasu na takie czynności jak regulacja ogrzewania, przyciemnienie światła, zamykanie i otwieranie rolet lub sprawdzanie, czy urządzenia kuchenne są wyłączone. Istotną kwestią jest również bezpieczeństwo. Inteligentny dom zapewnia skuteczną ochronę przed kradzieżą, a także przed skutkami niespodziewanej awarii, jak np. wyciekiem gazu. Inteligentny dom gwarantuje też większą wydajność urządzeń podłączonych do systemu, a także zmniejszenie rachunków za prąd czy też ogrzewanie.

Niestety, instalacja automatyki domowej wymaga poświęcenia na ten cel sporych nakładów finansowych. Chociaż w dłuższej perspektywie czasu koszt ten z pewnością się zwróci i pozwoli na większą oszczędność pieniędzy, to dla wielu osób koszty początkowe mogą okazać się zbyt duże. Drugą kwestią jest problem w przypadku potencjalnej awarii. Z uwagi na fakt, że wszystkie elementy są połączone w jedną sieć (jest to niezbędne do skutecznej komunikacji między sobą), to jakiekolwiek utrudnienia z dostępem do Internetu sprawiają, że cały system przestaje pracować prawidłowo.

Jak stworzyć automatykę domową?

Obecnie coraz więcej urządzeń domowych posiada moduł wi-fi, co pozwala na włączenie ich do sieci inteligentnego domu. Jaki sprzęt możesz połączyć ze sobą, by zaprojektować własną automatykę domową? Oto kilka przykładów:

  • telewizor – najnowsze modele posiadają funkcję Smart TV, dzięki której łączą się z siecią pozwalają na swobodną obsługę z poziomu smartphona;
  • lodówka – niektóre modele lodówek wyposażone są w kamerę, dzięki której możesz zobaczyć na ekranie, co jest znajduje się w jej środku;
  • płyta kuchenna i okap – te dwa sprzęty możesz połączyć ze sobą, by móc np. automatycznie uruchamiać okap w momencie, gdy zaczynasz gotować;
  • ekspres do kawy – w inteligentnym domu kawę możesz przygotować za pomocą specjalnej aplikacji zainstalowanej w smartphonie. Dzięki niej w prosty sposób zaprogramujesz ekspres, który zaparzy Twoje ulubione espresso o określonej godzinie.