Rozważasz remont mieszkania lub budowę domu, ale nie wiesz, wedle jakiego klucza urządzić pomieszczenia czy wybrać kolor ścian? Z pomocą przychodzi feng shui – starożytna praktyka chińska, której nadrzędną zasadą jest tworzenie takich przestrzeni, w których nie dochodzi do blokowania pozytywnej energii. Urządzenie mieszkania lub domu według feng shui oznacza wprowadzenie wielu zmian, które przede wszystkim odnoszą się do porządku oraz symbolizmu barw.

Od czego zacząć? Nie naprawiaj działającego

W wolnym tłumaczeniu feng shui oznacza wiatr oraz wodę, czyli niewidzialne i nieuchwytne. W Chinach sztuka ta służyła nie tylko do urządzania domów, ale i całych obszarów – miast czy ulic. Sama symbolika chińska jest bardzo obszerna i głęboka, niemniej ma w sobie mnóstwo walorów praktycznych, które dotyczą zarówno wnętrz, jak i np. umiejscowienia budynku, w którym mieszkamy.

Podstawą feng shui w mieszkaniu jest jego oczyszczenie, które wprowadza należyty porządek. Co to oznacza? Po pierwsze, dbałość o czystość, przez co należy rozumieć zarówno regularne sprzątanie pomieszczeń, jak i naprawianie lub usuwanie sprzętów uszkodzonych, czy zniszczonych. Od tego powinniśmy zacząć remont – ocenić, co w mieszkaniu nie funkcjonuje należycie lub wymaga zmian (np. kolor ścian, podłoga, stolarka okienna, oświetlenie, meble itp.). Dotyczy to również sprzętów, których nie używamy lub mebli, które tylko przeszkadzają w swobodnej komunikacji po mieszkaniu.

Pomocny może w tym być plan mieszkania naniesiony na siatkę bagua, w której 9 części odpowiada kolejnym sferom życia: karierze, wiedzy, rodzinie/ zdrowiu, bogactwu, sławie i reputacji, małżeństwie, dzieciom oraz pomocnym ludziom. Każde z pól siatki jest przypisane innemu żywiołowi – Chińczycy wyróżniają ich 5: drewno, wodę, ziemię, ogień i metal. Siatka ta pozwala podzielić mieszkanie (lub pomieszczenie) na strefy odpowiadające danym aktywnościom (przy czym wejście do mieszkania powinno znajdować się w jednej z kratek dolnego rzędu). Pozwala również ocenić, czy dana strefa wymaga od nas uwagi i zmian – gdy wiedzie nam się zawodowo, ale gorzej prywatnie, to być może remontu pod kątem feng shui wymaga sypialnia lub salon itd.

Zasady feng shui w mieszkaniu i w domu

Jednym z istotnych aspektów feng shui jest przepływ życiodajnej energii chi. Wiąże się to między innymi z takimi decyzjami, jak umiejscowienie drzwi wejściowych, które powinny być zwrócone na wschód, aby już od początku dnia zapraszać do domu wspomnianą energię. Dom feng shui powinien być otwarty na przepływ energii zewnętrznej. Z tego powodu okna w mieszkaniu lub w domu powinny być duże (dzięki temu wpuszczą więcej światła dziennego), a także powinny umożliwiać częste wietrzenie pomieszczeń. Jeśli zastanawiasz się nad podłogą, to feng shui radzi postawić na naturalne materiały, które nie przyciągają kurzu. Podczas dobierania mebli zwróć uwagę, żeby były maksymalnie funkcjonalne i praktyczne. Każdy z mebli ma mieć swoje miejsce i przeznaczenie. Nie chodzi tu jednak o nadmierny minimalizm – ten sugeruje, że w pomieszczeniach brakuje życia.

Feng shui – kolory, które wpływają na naszą energię

Chińska sztuka urządzania mieszkań dużą wagę przywiązuje do kolorów i ich wpływu na nasze samopoczucie. W związku z tym dobór odcieni powinien być ściśle powiązany z charakterem pomieszczenia i naszymi oczekiwaniami. Symbolika kolorów w feng shui wygląda następująco:

Biel – białe ściany symbolizują otwartość. Warto postawić na ten kolor w przedpokoju oraz w salonie. Dzięki temu nasi goście będą czuli się zaproszeni do środka i będą wiedzieli, że nasze mieszkanie lub dom są bardzo gościnne i otwarte na obecność innych. Ponadto w przedpokoju warto postawić lustro, które doświetli całe pomieszczenie.

Czerwień – oznacza siłę i żywioł ognia, stąd raczej nie poleca się go w miejscach przeznaczonych wyłącznie do relaksu. Może natomiast być ciekawym akcentem w sypialni lub w pomieszczeniach, w których pracujemy.

Odcienie niebieskiego – pozwalają się wyciszyć i zrelaksować. Niebieski to kolor czystości, powiązany ze szlachetnością i poczuciem bezpieczeństwa. To idealne kolory do sypialni feng shui, ale równie dobrze sprawdzą się w łazience. W przypadku sypialni warto pamiętać, że feng shui odradza obecność lustra w tym pomieszczeniu. W ostateczności, jeśli już w niej jest, można je zasłaniać na noc.

Żółty – to barwa, która wpływa pozytywnie na więzi rodzinne. Oznacza radość i ciepło, które jest dla nas tak ważne. Żółty warto wykorzystać w salonie, ale również w kuchni – to w tych pomieszczeniach najczęściej przebywamy z resztą domowników.

Zieleń – symbolizuje zdrowie, witalność oraz wzrost, stąd może być stosowany zarówno w łazience, jak i w miejscach przeznaczonych do nauki, czy pracy. Odcienie zieleni doskonale wpływają na koncentrację i pomagają osiągać lepsze wyniki. Co ważne, zieleń to nie tylko kolor ścian, ale również obecność roślin, które w feng shui pełnią funkcję oczyszczającą. W związku z tym Twoje mieszkanie powinno być bogate w zielone dodatki.

Fiolet – zmysłowy i uwodzicielski, ale również uspokajający. Fiolet sprawdzi się w sypialni i w salonie.